Na pískovištích v Praze zjistili nebezpečné kadmium

MF DNES - - PRAHA -

Praha 7 vyměnila písek na hřišti v Jateční ulici v Holešovicích, kde bylo zjištěno kadmium. Prověří i jiná hřiště a písek bude měnit častěji.

Devět hřišť po celé Praze testovalo na přítomnost těžkých kovů ekologické sdružení Arnika, přítomnost kadmia zjistilo u téměř všech vzorků. V Holešovicích a Malešicích byla koncentrace toxického prvku nejvyšší. „Písek na dotčeném hřišti je již vyměněn. Nyní postupně prověříme i ostatní hřiště. Pokud zjistíme nadlimitní výskyt, budeme měnit písek tak často, aby byl v pořádku,“uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL/Praha 7 sobě). Chce také oslovit vysoké školy, zda by si některá nechtěla vzít monitoring hřišť jako výzkumné téma. Městská část spravuje osm dětských hřišť, písek na nich mění jednou ročně.

Podle Integrovaného registru znečištění, který spravuje ministerstvo životního prostředí, je kadmium vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty. „Kadmium se váže na nejjemnější částice prachu, jehož hlavním zdrojem je v Praze doprava. Podílejí se však i průmyslové podniky,“uvedl na středeční konferenci Milan Havel ze sdružení Arnika, které nechalo hřiště testovat. Situace na pískovištích s ohledem na kadmium není podle Havla horší než jinde, ale hrají si na nich děti, které si strkají do úst špinavé ruce nebo přímo písek či prach, takže se působení kadmia mohou více vystavit. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.