Pět „hlavních hrdinů“letošních krajských voleb

MF DNES - - KOLO -

Michal Hašek jihomoravský hejtman

Jeden z nejdůležitějších zápasů jeho kariéry. V ČSSD je jeho pozice slabá, neudrží-li post hejtmana, bude to zřejmě jeho konec v politice. Bude-li naopak úspěšnější než zbytek ČSSD, posílí i ve straně.

Andrej babiš šéf hnutí ANO

Jeho hnutí jde do krajských voleb poprvé a rovnou si věří na vítězství. Uspěje-li, etabluje se v poslední úrovni politického života, která mu chybí. Rovněž má příležitost stát se relevantní silou v Senátu.

Vojtěch Filip předseda KSČM

Komunisté se už nyní přímo podílejí na vládě v osmi krajích. O podpoře „obchodují“pragmaticky, jiné strany se jich přestávají zříkat. Pokud obsadí ještě více rad, mohou si pootevřít cestu k celostátnímu vládnutí.

Martin Půta liberecký hejtman

Donedávna předsedal Starostům a nezávislým, odstoupil po obvinění z korupce, které stále ještě nebylo uzavřeno. Ponechal si však post hejtmana. Obhájí-li ho i přes obvinění, zažije „morální satisfakci“.

Jiří Zimola jihočeský hejtman

Je v podobné situaci jako Hašek. Po nepodařeném převratu v ČSSD je v opozici vůči vedení strany, v kraji je zároveň populární. Vítězství by ho ve straně posílilo, po prohře by ho kolegové zřejmě hodili přes palubu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.