Nobelovu cenu za mír dostal kolumbijský prezident

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Letošní Nobelovu cenu za mír získal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos (na snímku dole), který dojednal mírovou dohodu s levicovými povstalci z hnutí Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Dohoda oficiálně ukončila 52letou občanskou válku v zemi.

Norský Nobelův výbor včera uvedl, že ocenění Santosovi udělil „za jeho odhodlané úsilí dovést ke konci více než 50 let dlouhou občanskou válku, která si vyžádala životy nejméně 220 000 Kolumbijců a vyhnala z domovů téměř šest milionů lidí“. Prezident Santos v reakci na ocenění prohlásil, že cena pomůže jeho zemi pokročit v mírovém procesu. „Byl dojatý, vděčný. Řekl, že tato cena má neocenitelný význam v podpoře mírového procesu v Kolumbii,“řekl šéf norského Nobelova výboru Olav Njölstad po rozhovoru se Santosem.

Signatáři letošní dohody, prezident Santos a vrchní velitel FARC Timoleón Jiménez zvaný Timošenko, patřili mezi nejvíce favorizované kandidáty.

Poté, co Kolumbijci v nedávném referendu mírovou dohodu s povstalci těsně odmítli, je další vývoj v zemi nejasný. Obě strany následně daly najevo, že jsou připraveny jednat o nové podobě mírové smlouvy. Nobelův výbor v minulosti již několikrát dal ocenění stranám v nedokončeném mírovém procesu, aby je podpořil. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.