Nízká účast zradila komunisty

MF DNES - - VOLBY - — Vojtěch Srnka

Mantra opakovaná před každými volbami zní: nízká účast nahraje komunistům. Všichni ji opakovali i letos. A všichni se mýlili. Žádná strana si oproti minulým volbám nepohoršila o tolik jako KSČM. Z nízké účasti naopak těžili lidovci a hlavně Tomio Okamura.

Letošní účast 34,5 procenta jen o málo překonala zatím druhou nejnižší v prvních volbách v roce 2000. „Ta nízká účast se projevila jinak, než se čekalo,“neskrývá své překvapení sociolog Jan Herzmann. Lidé zůstali podle něj doma proto, že volbám – kromě otázky, jestli se někomu podaří porazit ANO Andreje Babiše – chybělo celostátní téma.

To se sice nepovedlo, Babišovo ANO volby vyhrálo, ani jemu však podle analytika agentury Median Daniela Prokopa nízká účast neprospěla. „Z našeho průzkumu mezi lidmi, kteří deklarovali, že volit nepůjdou, vyšlo, že 26 procent z nich by jinak bývalo volilo ANO a 10 procent z nich TOP 09,“naznačuje Prokop, že při vyšší účasti by vítězství ANO mohlo být ještě výraznější.

Podle Herzmanna nízká účast pomohla lidovcům, Prokop zmiňuje koalici Strany přímé demokracie Tomia Okumury a Strany práv občanů. Tu by z oslovených nevoličů bývala volila jen dvě procenta. Pří nízké účasti jim disciplinovaní voliči opravdu pomohli.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.