Příliš slabá náplast pro modré ptáky

MF DNES - - NÁZORY - Marek Přibil

Jestli se po víkendových krajských volbách dá něco říct o pravici, tak že stále pokulhává a nevypadá to, že by se brzy vrátil čas modrých krajů z let 2000 či 2004. Je pravda, že výsledek ODS je v souvislosti s krachem strany v roce 2013 mírným úspěchem. Radost Petra Fialy, že přeskočil TOP 09, je však infantilní. Topka totiž v krajích propadla. I proto, že nenabídla nic jiného než levné převtělení Miroslava Kalouska v dalajlámu.

ODS se tak opět stala nejsilnější pravicovou stranou, ale skončila daleko za vítězi z ANO i za ČSSD. Fiala by si měl uvědomit, že na pouhé vymezování se vůči vládní koalici, voliči po sériích pravicových vlád neslyší. ODS má totiž stejný problém jako ČSSD, je bez nápadů, bez koncepce, sází de facto na staré party, jejichž invence již nikoho nezajímá.

Za úspěch lze naopak považovat volby z hlediska Starostů a nezávislých s novou tváří, „atomovou bábou“Danou Drábovou. Rýsuje se tak varianta, že úspěch vybudí hnutí k tomu, že do voleb sněmovních nastoupí samostatně, čímž jen dále oslabí bývalé hegemony pravice.—

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.