Č

MF DNES - - SPORT - Jan Palička reportér MF DNES v Hamburku — Matěj Tomíček

eští reprezentanti navštívili jinou fotbalovou planetu a byl to dost nepříjemný pohled. Nedokázali ničím konkurovat, byli pomalejší, nešikovnější, bez sebevědomí. I kdyby stokrát chtěli, soupeře často nestíhali ani faulovat. V Hamburku prohráli 0:3. Fanoušci se můžou utěšovat leda tím, že mohlo být hůř. Vždyť slavní Brazilci se od Německa nechali zmasakrovat 1:7 na svém Maracaná. Tak co bychom chtěli my? Když nedávno na unikátní tým narazili čeští hokejisté, byla to stejná mizerie. I ti, kteří věřili iluzi, že by se proti Kanadě na Světovém poháru dalo uspět, vystřízlivěli. Elitní hráči české země připomínali nejisté dorostence, prohráli 0:6, ani si neškrtli. V sobotu večer to bylo fotbalové vraždění neviňátek. Pár záblesků si hosté vypracovali, až když bylo dávno rozhodnuto.

„Ale věřte mi, že uděláme všechno, abychom se do Ruska dostali,“prohlásil trenér Karel Jarolím, když po utkání scházel ze schodů ke kabinám. Pak tu větu ještě jednou zopakoval. Je jasné, že jemu odhodlání nechybí. Jenže situace se nebezpečně komplikuje hned na začátku světové kvalifikace.

Dva zápasy, skóre 0:3, jeden bod, čtvrté místo ve skupině a bezpodmínečný úkol pro zítřek: v Ostravě porazit nevyzpytatelný Ázerbájdžán.

Bez vítězství by Jarolímova víra dostala těžkou ránu: „Musíme vyhrát za každou cenu.“

Po víkendu je jasné, že jediné přímé postupové místo na šampionát si pohlídají Němci. Úřadující šampioni jsou jako stroj, 3:0 smetli už Norsko. Hvězdy v bílých dresech připomínaly flotilu vyleštěných černých

Pokud jste doufali, že by fotbalová reprezentace mohla obrat Němce, byla to utopie

mercedesů, které celý zápas čekaly na VIP hosty před vchodem. Na těch autech se zapnutými motory a rozsvícenými xenony byste nenašli jedinou vadu. Na německém výkonu taky ne. „Dokud hráli naplno, byla to čistá dominance,“neskrýval brankář Tomáš Vaclík.

Statistiky jsou jasné, přitom nevypovídají přesně, co se na hřišti dělo. Byl to uragán a hosté dokázali odolávat jen 13 minut. Pak přišel bleskový nájezd z levé strany, při kterém propadli obránci Kadeřábek se Sivokem, a všudybyl Müller pohodlně zakončil křížnou střelou.

Češi plánovali, že zkusí být kurážní, že zkusí aktivním pohybem odvrátit svou smrt. Byl to sympatický nápad, jenže v naivním provedení. Uprostřed hřiště mistři světa předváděli naučený ťukes.

Čekali jste, že Němci poleví? Omyl. Když už se náhodou soupeř dostal k míči, za pár vteřin ho zbrkle odevzdal nebo o něj přišel při německém presinku. I kdyby Češi uvěřili, že můžou uspět, ztrátami se sami dostávali do křeče.

Hned po pauze se po Kimmichově akci zprava trefil Kroos a 51 tisíc lidí spustilo mexické vlny. I stovky věrných Čechů se přidaly, protože je fotbal bavil. Tedy ten německý.

Že by v 63. minutě snížil Dočkal? Mohl, krásnou střelu levačkou, první v celém utkání, reflexivně vyrazil Neuer. A za chvíli už aréna zase explodovala a na vyžádání křičela jméno střelce: „Müller!“

I když v nastavení neproměnil velkou šanci Kadeřábek a Krejčímu ukradl gól mylně odmávaný ofsajd, byly to jen kosmetické plusy.

Po remíze 0:0 se Severním Irskem a porážce v Hamburku má český tým problém. Ještě nikdy nevstoupil do kvalifikace dvěma bezgólovými zápasy. Představa, že se netrefí ani zítra, je velmi nemilá.

„Poznáváme se za pochodu, ale já věřím,“zdůraznil trenér Jarolím.

Když na posledním skoku Jan Faltejsek s Charme Lookem ve včerejší Velké pardubické odolal náporu druhého Ange Guardiana, věděl, že si jede pro čtvrté vítězství ve slavném dostihu. „Kůň ukázal sílu. Už jsem cítil, že se před nás nikdo nedostane,“povídal.

Možná se mu v tu chvíli vybavila vzpomínka z roku 2011, která je vlastně úsměvná. Právě tehdy se Faltejsek při rámcovém dostihu poprvé posadil na nadějného, tehdy čtyřletého hnědáka.

Bylo to v Pardubicích, pochopitelně. Ale jejich společná premiéra neskončila šťastně. V jedné z ostrých zatáček totiž Charme Look podklouzl, Faltejsek šel ze sedla a zlomil si pánev. A kůň? Ten si překousl jazyk.

Od té doby se míjeli. A měli se minout i při letošní Velké.

Charme Look totiž vyrostl v péči Barbory Málkové, která se o něj stará v Jílovém u Prahy. Žokejka se s devítiletým hnědákem pod vedením trenérky Martiny Růžičkové připravovala na to, že už letos spolu pojedou Velkou pardubickou, vždyť je to její životní kůň.

Jenže koncem srpna přišel těžký pád Málkové, která si zlomila obratel. „V první chvíli jsem myslela, že to nic není, ale pak to bylo horší. Operovali mě tři hodiny, musela jsem přísahat, že na koně do Velké nepolezu,“povídala žokejka. „A tak jsem brečela, brečela a brečela.“

Srpnovou kvalifikaci proto jel Charme Look s narychlo povolaným Lukášem Sloupem. A vyhrál ji stylem start–cíl.

V tu chvíli si Málková vzpomněla na tři podobná vítězství Jana Faltejska s Orphee des Blins. O žokeji pro Velkou bylo rozhodnuto. „Co víc si přát než mít na koně, který rád chodí ze špice, Honzu Faltejska? Dostanou šanci na reparát,“usmála se při pět let staré vzpomínce Málková.

Faltejsek, který měl původně sedlat Universe of Gracie, neváhal. „Ani chvíli,“přiznal žokej.

„A tak nejlepší kůň dostal nejlepšího jezdce,“usmála se Růžičková.

Tenhle tah včera skvěle zafungoval a Faltejsek se tak se čtyřmi výhrami dotáhl na historické druhé místo, o které se dělí s Peterem Gehmem a Václavem Chaloupkou. Na legendárního Josefa Váňu staršího ztrácí další čtyři.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.