Jak správně volatnatísňovou linku

MF DNES - - SERIÁL -

Možná trávíte s telefonem u ucha veškerý bdělý čas, ovšem přivolat správně záchrannou službu je jiná disciplína. Už proto, že rozhoduje každá minuta a zároveň každá chyba může být fatální. Při komunikaci s tísňovou linkou proto dodržujte základní pokyny, které sestavil Ondřej Franěk, vedoucí lékař operačního střediska pražské záchranné služby.

Záchrannou službu volejte neprodleně a přímo od zraněných. Volejte i v případě, že je někdo u nehody zraněn na první pohled lehce. Dispečer na lince je zdravotník, takže vám pomůže situaci lépe posoudit.

S dispečerem mluvte klidně a srozumitelně, uveďte celé jméno, místo nehody a co nejpřesněji popište, co se stalo a jaká jsou na místě zranění.

Ujistěte se, že víte přesně, kde jste (je třeba znát adresu nebo vhodný orientační bod, jako např. kilometrovník na dálnici, číslo silnice, nejbližší obec, GPS souřadnice nebo alespoň výrazné body v krajině).

Při hovoru se nechte vést operátorem, počítejte také s tím, že bude zjišťovat další podrobnosti.

Od operátora se dočkáte instrukcí, jak poskytnout první pomoc. Pusťte si proto hovor na hlasitý odposlech.

Po skončení hovoru nechte telefon zapnutý a nikam nevolejte. Pouze pokud by se zdravotní stav pacienta do příjezdu záchranky změnil, ihned zavolejte znovu na tísňovou linku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.