Sanitkám někdo povoluje šrouby u kol. Není to poprvé

MF DNES - - FRONT PAGE - Václav Janouš reportér MF DNES

Pražským sanitkám, kterým minulé dva týdny upadla za jízdy zadní kola, je s největší pravděpodobností někdo úmyslně povolil. Případ už vyšetřuje policie a podle zjištění MF DNES pracuje s verzí, že šrouby na kole se neuvolňují samovolně a nejde ani o technickou závadu.

Naprosto stejná série takových případů se přitom stala už před deseti lety na jihu Čech. Tehdy šoféři stihli vždy zastavit a kola dotáhnout. Znalecké posudky ani tehdy neprokázaly, že by šlo o problém výrobců automobilů nebo vadu materiálu. Povolování kol tenkrát ze dne na den přestalo.

Dvěma pražským sanitkám upadla kola za jízdy, u třetí stihl řidič zastavit a levé zadní kolo dotáhnout. Vždy šlo o vozidla ze základny na Černém Mostě, vždy o stejné kolo a vždy byly šrouby v pořádku, jen matice se uvolnily. Povolené přitom bylo kolo, nad nímž leží v sanitě pacient.

„Právě proto, že se neutrhly šrouby, nebyly poškozené, upadla obě kola z takzvané dvojmontáže a jednalo se o sanity ze stejného stanoviště, máme podezření, že jde o úmyslný čin,“uvedl pro MF DNES zdroj blízký vyšetřování. Stejné znaky přitom měly i podobné nehody před lety na jihu Čech. „Jednoho dne to ustalo, expertizy neprokázaly žádnou vadu na nápravách, discích či výrobní vadu a my jsme to uzavřeli s tím, že se nám pravděpodobně mstil nějaký psychopat,“komentoval ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

Nehody nyní vyšetřují pražští dopravní kriminalisté, kteří si už nechali zpracovat i odbornou expertizu. Než budou znát její výsledky, nechtějí hovořit o tom, že kola povoluje neznámý pachatel. Indicií, že to někdo dělá schválně, však už mají dost.

„Prozatím jsme neučinili závěry a stejně jako v podobných případech čekáme na vypracování znaleckého posudku. Pokud budeme mít jakékoliv podezření, že jde o úmyslný čin a že existuje spojitost s předchozími případy, převezmou případ kriminalisté,“uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Pražská záchranka začala kontrolovat kola všech vozů několikrát denně a zvažuje nyní, že vyšetřování podpoří i tím, že podá trestní oznámení. Podle dopravních expertů neznámý vandal hazarduje se životem posádky, pacienta i dalších šoférů na silnici. „Při takovém incidentu se vůz stává neovladatelným a hrozí, že se převrátí,“varuje automechanik Jan Duspiva.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.