A začalo nám vyjednávání…

Složení krajských vlád spíš než ideologické ovlivňují osobní vazby a obchodní zájmy. Zejména ty z minulosti. Proto se v mnoha krajích dočkáme překvapivých koalic.

MF DNES - - NÁZORY - Lukáš Valeš politolog a historik

Ještě se ani neuzavřely volební místnosti a už nastartoval proces sestavování krajských koalic. Záhy bylo zřejmé, že vítězem krajských voleb bude hnutí ANO, kterému se podařil husarský kousek. Totiž přilákat na svou stranu i důležitou část voličů sociální demokracie a KSČM, kterou dosavadní „vládní“angažmá v krajích zbavilo nálepky protestní strany, a i tím přišla o polovinu svých dosavadních voličů.

Naopak sociální demokracie doplatila na řadu svých krajských politiků, včetně hejtmanů, kteří se domnívali, že volič na severu Čech či Moravy (ale i jinde) prostě nemá možnost vzhledem ke své tíživé sociální situaci hlasovat jinak než právě pro ni. Právě proto sociální demokracie také vypadla z jakéhokoliv vyjednávání například v Moravskoslezském kraji – jako strana, jejíž politici ztratili jakýkoli kredit jak u voličů, tak u případných koaličních partnerů. Vedle zodpovědnosti krajské organizace zde navíc svůj díl viny nese i celostátní vedení strany, které včas nezasáhlo, ačkoli vazby mezi hejtmanstvím a některými lobbisty byly nabíledni. Na severu Moravy se tak rýsuje koalice ANO, lidovců a ODS. Tento problém – zdá se – neřeší v sousedním Olomouckém kraji, kde se bez problémů domluví nový vítěz ANO s minulým – ČSSD, plus další do party (pravděpodobně lidovci). Důvod je jasný – dosavadní hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil, pronásledovaný korupční kauzou Vidkun, již nekandidoval.

Lidovci použili osvědčený trik

Druhým vítězem voleb jsou jednoznačně lidovci. Ti se mohli ve volbách opřít o své dlouholeté komunální politiky, za kterými je v jejich městech vidět práce. Zářný příklad představuje vsetínský Jiří Čunek, pravděpodobně nový hejtman Zlínského kraje. A hypoteticky by mohli získat ještě jedno hejtmanské křeslo na jihu Moravy.

Lidovci navíc v řadě krajů, kde nemají tak pevné zázemí, použili svůj osvědčený trik. Vstoupili do předvolebních koalic s jinými subjekty – například zelenými, nezávislými atp. Avšak protože jejich elektorát je podstatně větší, a navíc věrný, byli to především kandidáti KDU-ČSL, které voliči prostřednictvím preferenčních hlasů poslali do krajského zastupitelstva. Ukázkou tohoto úspěšného postupu je Koalice pro Plzeňský kraj.

Lidovci se tak v řadě krajů stanou příslovečným jazýčkem na vahách a rozhodnou, bude-li v kraji vládnout ANO, nebo ne. To může být právě Plzeňský kraj, ale téměř určitě to budou kraje Královéhradecký a Pardubický, kde sociální demokracie – mimo jiné díky silným politickým i osobnostním vazbám na lidovce – pravděpodobně hnutí ANO nasměruje do opozice.

Téměř jisté má ČSSD hejtmanské křeslo v Jihočeském kraji a v Kraji Vysočina. Právě zde by také měli analytici Lidového domu zkoumat, proč strana jako celek neuspěla a proč právě zde se jejím dlouholetým hejtmanům podařilo vyhrát. Navíc se zdá, že stejně jako v Olomouci bude ANO pro sociální demokracii v obou krajích přirozený koaliční partner. Na Vysočině to dokonce vypadá rovněž na krajskou vládu s lidovci.

To jsou pozitivní zprávy nejen pro hladké fungování krajů, ale i pro úspěšné pokračování dosavadní celostátní vládní koalice. A v neposlední řadě i pro dobrý vztah mezi kraji a centrem. Na dveře ministerstev se vždy lépe klepe, když máte stejnou nebo blízkou barvu stranického trička.

Velkou neznámou zatím představuje Karlovarský kraj. Vítězem voleb i v něm bylo ANO, které má také největší šanci získat hejtmanské křeslo. Možná se i zde spojí se sociálními demokraty, ale bude třeba ještě dalšího či dalších koaličních partnerů – budou to komunisté? Nebo třeba piráti?

Možnost koalice s komunisty přitom vůbec není vyloučená – v sousedním Ústeckém kraji dokonce vítězné ANO nabídlo KSČM hejtmanský post pro jeho dosavadního držitele Oldřicha Bubeníčka výměnou za většinou v radě kraje. Bylo by to logické i vzhledem k zmiňovanému nárůstu levicových voličů v elektorátu ANO. Toto hnutí se navíc pravděpodobně zúčastní i vlády ve dvou zbývajících krajích. Ve Středočeském se zřejmě stane hejtmankou jeho kandidátka Jaroslava Jermanová, která ale sestaví koalici orientovanou doprava – se Starosty a TOP 09. Naopak jen jedním z několika koaličních partnerů se ANO stane v Libereckém kraji, kde suverénně vyhráli Starostové pro Liberecký kraj hejtmana Martina Půty. Ten už se nechal slyšet, že by preferoval širokou koalici složenou ze starostů, ANO, ČSSD (nebo?) ODS.

Podtrženo a sečteno

Minimálně ve čtyřech krajích to tedy vypadá na vládu po vzoru celostátní koalice (Olomouc, jižní Čechy, Vysočina, Zlínský kraj), jen s rozdílnou silou jednotlivých stran. V Plzni, Hradci a Pardubicích se budují koalice „všichni proti ANO“, v čele s ČSSD. Ta bude mít hejtmany také na Vysočině a v jižních Čechách – celkem pět. KSČM má šanci na zopakování mandátu hejtmana v Ústeckém kraji. ANO získá hejtmana pravděpodobně ve středních Čechách, v Olomouci, Moravskoslezském a Karlovarském kraji a možná na jižní Moravě. Martin Půta zůstane hejtmanem Libereckého kraje. Lidovci v osobě Jiřího Čunka ovládnou hejtmanství ve Zlíně. Povolební uspořádání v krajích je tak zajímavou laboratoří pro budoucí celostátní vládnutí.

Povolební uspořádání v krajích je zajímavou laboratoří pro budoucí celostátní vládnutí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.