Pokuty pro řidiče tiráků zdraží zboží

Německo a Francie vytlačují české dopravce

MF DNES - - FRONT PAGE - Jan Sůra redaktor MF DNES

Když jezdíte ve Francii, musíte svým řidičům platit stejně jako francouzští dopravci, vzkázala tamější vláda dopravcům z bývalého východního bloku. Ti doufali, že je to jen plané vyhrožování. Nebylo.

První případ pokuty za nízký plat českého řidiče kamionu ukázal, že to Francouzi s vymáháním minimálních platů myslí vážně. Podle českých dopravců to znamená jediné – doprava zdraží. A tedy i zboží.

A nepůjde zdaleka jen o zboží z Francie: stejné opatření chce zavést ještě Německo, to však čeká ještě na výsledek vyšetřování Evropské komise. A další země se chtějí přidat. Od 1. ledna 2017 Rakousko, Nizozemsko a Belgie, ještě do konce letošního roku Itálie.

„To je pro celoevropskou dopravu

Pro celoevropskou dopravu je to naprosto nepředstavitelné.

naprosto nepředstavitelné. Nejde o ochranu zaměstnance, jediným smyslem je naše firmy vytlačit z trhu,“říká Vojtěch Hromíř, šéf sdružení autodopravců Česmad Bohemia.

A Francouzi už začali pokuty rozdávat. Přitom teprve letos začala Evropská komise zkoumat, co by takové zdražení pracovní síly v kamionech způsobilo na evropském trhu. Česmad v jedné ze svých studií uvedl, že například německá minimální mzda by zdražila každý kilometr zhruba o 5,40 koruny. To v nákladové struktuře není málo: například kamion s emisní normou Euro4 s třemi nápravami zaplatí za jízdu po české dálnici 4,80 Kč za mýto na kilometr.

Stanovit minimální mzdu pro zahraniční pracovníky umožňuje přes dvacet let směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí, teprve teď ji však některé země chtějí uplatnit i na řidiče kamionů. Neřeší přitom, že řidiči často projedou několik zemí za den. A v každé by měli mít svoji smlouvu v místním úředním jazyce. V případě Francie musí navíc plnit ještě další administrativní opatření. Právě ta tuzemské dopravce odrazují. Na dotaz, proč tedy zaměstnancům nepřidají, odpovídají, že si to nemohou dovolit.

„Prokazování dodržování těchto zákonů výrazně zvyšuje administrativní zátěž každé firmě provozující mezinárodní dopravu zboží do Německa nebo Francie a je jedno, zdali jde o firmu ze západní, nebo východní Evropy,“říká Martin Mach ze společnosti Bohemia Cargo.

Podle něho si západní dopravci nedělají starosti, že by je v tomto někdo kontroloval. „Je všem jasné, že tato povinnost míří selektivně na východoevropské dopravce,“dodal. Na odpor proti francouzským a německým plánům se přitom kromě zemí bývalého východního bloku stavějí i ve Španělsku či Řecku. Autodopravci našli zatím podporu u české vlády, která v Bruselu lobbuje za zákaz takového opatření.

Podle Hromíře přitom nemá opatření příliš velký efekt ani pro francouzské dopravce. „Nedostatek řidičů je celoevropský problém,“vysvětlil Hromíř.

Řada lidí vnímá zavedení minimální mzdy jako popření základní myšlenky Evropské unie o volném pohybu služeb, práce či kapitálu.

Podle Ladislava Minčice z Hospodářské komory ČR jde o populistická protekcionistická opatření. „Vysílaní autodopravci reprezentují jen drobný zlomek procenta celkového počtu ekonomicky aktivních osob na území EU, avšak zahraničně politický rozměr odstartovaného protekcionismu je výrazně větší,“dodal Minčič.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.