Želivka se obrní proti teroru

MF DNES - - FRONT PAGE - — Pavel Švec

Přes čtyřicet let pije půldruhého milionu lidí v Praze a dalších českých městech vodu z nádrže Švihov na Želivce. Největší vodárnu střední Evropy nyní čeká zásadní modernizace.

Nejenže se opraví stávající zařízení na výrobu pitné vody, ale přistaví se ještě jedna hala, jež umožní účinněji zachytit i zbytky chemických látek zejména z pesticidů či léčiv, jež se dnes do vodovodů v malých koncentracích běžně dostávají. Zároveň se podle některých expertů stane klíčová vodárna – která je na státním seznamu objektů strategického významu – odolnější vůči případné sabotáži či teroristickému útoku. Moderní technologie budou schopny zachytit větší škálu „otravných“látek.

Kvalitnější voda za čtyři roky

Projekt za zhruba 1,25 miliardy korun má být hotov v lednu 2021 a voda, kterou využívá většina Pražanů a další desítky tisíc lidí ve středních Čechách a na Vysočině, bude kvalitnější. „Ačkoliv koncentrace škodlivých látek v pitné vodě jsou i dnes velmi nízké, může mít její dlouhodobé pití pro člověka zdravotní rizika. Ale vůbec to není tak, že by lidé měli akutní potíže. Dnes samozřejmě zachytáváme i tento typ chemických látek, i když ne úplně dokonale, touto modernizací to dotáhneme,“říká Vladislav Černý, ředitel společnosti Želivská provozní. Dodávky vody by během rozsáhlé obnovy neměly být nijak omezeny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.