Volný svátek si naděláte, slyšely pokladní

MF DNES - - EKONOMIKA - Adam Pluhař redaktor MF DNES

Zákon nám nařídil ve svátek zavřít, vy si to ale naděláte. Taková zvěst z úst nadřízeného šokovala část zaměstnanců libereckého hypermarketu Albert v obchodním centru Nisa. Obrátili se proto o pomoc na Asociaci samostatných odborů. Vlastní odbory prodavači v Liberci nemají.

„Náš nadřízený nám řekl, že to má písemně z vedení, a po pravdě řečeno nevíme, jestli to je pravda. Ale nelíbí se nám to. Když je svátek a máme mít ze zákona zavřeno, proč bychom si ho měli nadělávat?“nechápe prodavačka, která si přála zůstat v anonymitě. Má strach. Stejně jako devět dalších zaměstnanců, kteří se na odbory obrátili.

Podle nového zákona musí mít obchody nad 200 metrů čtverečních zavřeno o sedmi svátcích, na Štědrý den mohou otevřít jen dopoledne. Novými podmínkami se obchody poprvé musí řídit 28. října.

„Pokud by si museli zaměstnanci skutečně napracovávat státní svátky, bylo by to porušení zákona. Jedním z řešení je tam poslat inspekci práce. Druhým řešením by byla žaloba,“zmínil Milan Šubrt, předseda krajského sdružení Asociace samostatných odborů.

Mluvčí obchodního řetězce Albert však nařčení z nedodržování zákonů odmítá. „Buď jde o nevhodně zvolenou interpretaci pracovního postupu, nebo mylné pochopení ze strany samotných zaměstnanců,“reagoval Jiří Mareček, ředitel komunikace společnosti Ahold, která provozuje supermarkety a hypermarkety Albert. „Zaměstnanci na našich prodejnách pracují na základě takzvané nerovnoměrně rozložené pracovní doby. V tomto režimu státní svátky nehrají žádnou roli,“dodal Mareček. O napracování státního svátku tak prý nemůže být řeč.

Jak dodal, všichni zaměstnanci Alberta jsou o postupu řádně informováni. „Je rolí vedoucích informaci správně předávat a interpretovat pracovním týmům,“řekl Mareček. Pokud si vše zaměstnanci špatně vyložili, společnost to prý mrzí.

Zaměstnanci však trvají na svém. „Řekli nám to tak, že si to musíme nadělat. A to až poté, co jsme se o to začali sami zajímat. Pořád nevíme, na čem jsme,“řekla další z rozladěných prodavaček. Nesouhlasí ani Milan Šubrt. „Není pravda, že svátky nehrají roli. Po změně zákona jsou jiná pravidla,“míní Šubrt.

Za první porušení zákona hrozí firmě pokuta až milion korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.