Těžká rána pro Samsung. Note končí

MF DNES - - EKONOMIKA -

Jihokorejská společnost Samsung Electronics končí s výrobou svého vlajkového chytrého telefonu Galaxy Note 7. Donutily ji k tomu nové problémy se vznícením baterií. Rozhodnutí znamená tvrdou ránu pro pověst firmy i pro výhled jejího hospodaření, což se v posledních dnech promítá i do ceny jejích akcií.

Samsung přitom teprve v pondělí pozastavil celosvětový prodej přístroje, který měl být v předvánoční nákupní sezoně hlavním konkurentem nového telefonu iPhone od firmy Apple. Už začátkem září začal Samsung stahovat z trhu 2,5 milionu telefonů Galaxy Note 7 a prodejce instruoval, aby zákazníkům dávali náhradní přístroj. Objevilo se však několik případů vznícení baterie i u těch náhradních přístrojů.

Podle některých analytiků je ukončení výroby možná tou nejlepší možností, jak značku Samsung ochránit. Podle jejich odhadů by ukončení prodeje modelu Galaxy Note 7 mohlo firmu stát až 17 miliard dolarů (413 miliard Kč). Poškodí to však také důvěru spotřebitelů a mobilních operátorů v další telefony Samsungu. Akcie Samsungu na burze v Soulu oslabily o osm procent, což byl jejich nejvyšší procentní pokles od roku 2008. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.