pojďme se podívat, co je výhodNé

Nákup, Nebo zapůjčeNí?

MF DNES - - ADVERTORIAL -

ChCete mít všeChno svoje, nebo vám stačí si některé věCi jen půjčit? někdy je rozhodnutí lehké, jindy vstupují do hry i emoCe. přitom stačí přemýšlet selským rozumem.

Plyžovatse půjčit. si zimnívám Máte-li vyplatíjen „Třeba sportyokud si nebo rozmyslete,nějaký jednou uvažujetejen to lyže:si na štěstí vybavení zapůjčit, sjezdovcepředmětza jestližejak dvaa častonad užíváteroky, pouze nejdřív koupit, jezdítehnedtím, ho spíš zda využijete.si u lyže je z vybaveníchalupy,ovšemi hůlky pořád určitě velmi koupit lepšíuž rychle vlastní.je u vhodnějšímalých vyrostou,“Půjčení dětí, radíty totiž Michal Kozub,Credit. produktový manažer společnosti Home Stejnéřadě se pravidlo vrtačku platíči pilu třeba snažte pro půjčit nářadí. od V známého, první klidně i za malý poplatek či odměnu ve formě lahve alkoholu. Když se nezadaří, zkuste zvážit, kolikrát asi můžete daný nástroj v budoucnosti použít. Jde vám o vyvrtání jedné díry do zdi a předtím jste vrtačku 10 let nepotřebovali? Pak tomu tak bude zřejmě i nadále, a proto si nářadí jen půjčte. Plánujete koupit pozemek a mít na něm malou chatku? Pak už se vám bude patrně vrtačka hodit mnohem častěji a vyplatí se vám ji pořídit. Půjčení je vhodné i v případě velkých a jednorázových prací. Přece nebudete kvůli rekonstrukci vchodu do chalupy, která potrvá týden, kupovat drahý technický vysavač, pneumatické kladivo a přívěsný vozík. Stálo by vás to zřejmě desítky tisíc, zatímco pronájem těchto věcí přijde spíše na tisícikoruny.

když převládnou emoCe

stranouje kupovat.jako V dáma některých výhodnější připomínkuctí a Některé pravidlodo šatů případechhrysi už svatebnísvéhose páry „jednoumůže dostávajíje jde velkéhobýt ale šatya ovšem situacedost“, chtějí emoce.půjčit,dne. logikaje mít jiná. U rozhodněa Jistěžedoma společenskýchne Pokudje lepší sezonaEmoce navštívit– mohla zejména půjčovnu, dramatickyty mužské jinak prodražit.– by vstupujíse plesována scénu využijetei při úvaháchnejen nao pořízení dopravu auta.do práce, Pokud ale ho třeba i na rozvážení dětí po kroužcích či velké nákupy, vyplatí se ho koupit. Jestliže ale máte vše při ruce a vůz by se hodil třeba na jednu cestu na zahraniční dovolenou, moudřejší je si ho na pár dní pronajmout. Auto navíc můžete i sdílet – nejen s rodinou, ale třeba i s kolegy. Pokud s některým máte stejnou cestu do zaměstnání, můžete se domluvit, že si k němu přisednete a přispějete na benzin či naftu. „Pamatujte na to, že i když si něco párkrát za poplatek půjčíte, vždy si to můžete v budoucnosti koupit. Pokud ale koupíte úplnou zbytečnost, může vám spoustu let zbytečně ležet ve skříni,“připomíná Kozub. Pokud už takovou chybu uděláte, věc prodejte. Na internetu existuje spousta stránek, kde lze inzerovat použité nářadí, hračky nebo sportovní potřeby.

zvažte, jak nákup zaplatíte

Je pro vás v konkrétním případě nejvýhodnější koupě? Nemusíte hned zruinovat rodinný rozpočet, nabízí se i další možnosti – financování na splátky nebo hotovostní úvěr. Pohodlně se nakupuje například na portále Koupito.cz, který slouží jako nákupní košík pro zboží vybrané v různých e-shopech. Portál pak spočítá splátku, kterou za všechny věci zaplatíte celkem. Není tak třeba vyjednávat podmínky pro každou položku zvlášť. www.homecredit.cz

Koupit, nebo půjčit? Ne vždy je rozhodování snadné.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.