+

MF DNES - - EKONOMIKA - — Marek Přibil

Faktem je, že Popov je zároveň majitelem První česko-ruské banky (PČRB)v Rusku. Ta vešla v širokou známost, když před dvěma lety poskytla úvěr ve výši 9 milionů eur francouzské straně Národní fronta Marine Le Penové. ERB bank Popov založil v Česku jako samostatný bankovní ústav poté, co vzdal několikaletou snahu o získání evropské bankovní licence pro PČRB.

Spíš než politika však podnikateli zlomilo vaz něco jiného – začaly mu docházet peníze. Ve finančních kruzích se proslýchá, že ERB bank fungovala jako „peněženka“jejího majitele. „Vnímal to jako svoje peníze, a do čeho si je investuje, to je jeho věc, ČNB do toho nic není,“říká Martin Veselý, konzultant v oblasti risk managementu, který seděl v dozorčí radě PČRB ještě před vstupem Popova.

Protikorupční policie podle informací MF DNES vyšetřuje vyvedení peněz z banky směrem k Popovovým společnostem v Rusku.

Ruský bankéř patřil k významným sponzorům technologického parku Skolkovo, který se má stát líhní nových technologií v Rusku, místní obdobou amerického Silicon Valley, investoval do developerských i ropných obchodů, ale i do vesmírných projektů.

ERB financovala obchody především ruských firem, například plzeňskou firmu Pilsen Steel či továrnu na výrobu umělých diamantů pro šéfa plynárenské firmy Vemex Vladimíra Jermakova. Její klienti se rekrutovali hlavně z ruského byznysu. „Máme ruské klienty, tudíž inkasujeme platby hlavně v rublech. Žádný jiný bankovní dům v Česku nám nedával tak dobré podmínky převodu rublu na další měny,“říká jeden z manažerů pražské firmy PR-Aspekt, která poskytuje marketingové a reklamní služby a vydává rusky psaný časopis.

Banka se hlavně ve svých počátcích etablovala mezi ruskými obchodníky i tím, že byla ochotna ve velkém převádět rublovou hotovost na eura či koruny.

Sesterská PČRB přišla o licenci letos

v září. Jak se lze dočíst na ruských webových stránkách PČRB, financovala v Rusku exportní projekty českých firem PSJ či Kovosvit a spolupracovala s PPF bankou i státní Českou exportní bankou. Peníze mělo u PČRB uložené například i české velvyslanectví v Rusku.

Příběh dnešní ERB bank začal v roce 1996, kdy česká IPB a ruská Vozrožděnije založily společný podnik První česko-ruská banka. Ta po krachu IPB a dalších peripetiích skončila v majetku České konsolidační agentury.

Na přelomu tisíciletí vstupuje na scénu Popov. Jeho kariéru na finančním trhu nastartoval sňatek s dcerou významného manažera Kremlem kontrolované firmy Strojtransgaz. Firma v roce 2004 odkoupila PČRB a postavila Popova do jejího

Osmého března 2016 nám ČNB doručila rozhodnutí, že z důvodu ochrany klientů banka nesmí vydávat úvěry a nesmí přijímat hotovost. V srpnu bylo oznámeno, že s námi zahajují řízení na odebrání licence. Nikdy jsme se nedostali do minusu. Měli jsme a máme dostatečnou likviditu! I nyní. Opět stamiliony korun.

Jak probíhal prodej banky?

Našli jsem investora, který chtěl do banky vstoupit. Jde o finanční subjekt působící na území EU, německou firmu se sídlem ve Švýcarsku. Jméno nemohu uvést. Smlouvy tu mám, jak vidíte, na stole. Dnes jsme se s investorem dohodli a obchod si opět potvrdili. Prodej dokončujeme.

Informovali jste ČNB?

Informovali, nejprve dopisem 21. září. Po valné hromadě 5. října jsme ČNB oznámili, že schvalujeme vstup investora. Ten se zavázal vyřešit všechny požadavky, které má. Tento týden měly začít praktické kroky, ale objevila se zpráva, že jsme zkrachovali. čela. V roce 2008 Popov na několikátý pokus získal v česku bankovní licenci a mohla vzniknout sesterská firma pod názvem ERB bank. Stala se první ruskou bankou, která mohla provozovat bankovní služby na trhu Evropské unie.

V Česku měla ERB pobočku v Praze a v Karlových Varech a cílila na zdejší ruskou klientelu.

Letos na jaře zakázala ČNB přijímat ERB bank nové vklady a vydávat nové úvěry. V srpnu zahájila řízení na odebrání bankovní licence.

ČNB odmítla případ komentovat s odkazem na mlčenlivost. „Pro banky je jednoduché zakrýt před regulátorem nepohodlné věci, ČNB a FAÚ zde odvedly dobrou práci,“myslí si Kamil Kouba, bývalý policejní vyšetřovatel a nyní konzultant pro prevenci proti praní špinavých peněz.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.