Senát se mění, z oranžové a modré bude duha

MF DNES - - Z DOMOVA -

Celých dvacet let fungování Senátu to byl souboj hlavně dvou stran: ČSSD a ODS. Druhé kolo senátních voleb, které začíná dnes ve 14 hodin a zítra stejným časem skončí, to může změnit.

A nepříjemné to bude hlavně pro tuto a další vlády. Když Senát v roce 1996 vznikal, tvořily ho jen tři kluby. Koalice tak poté, co prosadila svůj návrh ve Sněmovně, mohla celkem snadno odhadovat, jak v Senátu dopadne. V současnosti je klubů sedm a žádná strana nemá většinu hlasů. „Senát bude méně předvídatelný a čitelný,“uvažuje politolog Tomáš Lebeda.

Jedenaosmdesát senátorů čeká příští týden poslední schůze ve „starém“složení: 33 sociálních demokratů, 14 občanských, jedenáct lidovců a nezávislých a další čtyři kluby po nanejvýš šesti členech. Tomu odpovídalo i vedení Senátu, předseda, sociální demokrat Milan Štěch, se mohl opřít o další dva místopředsedy z ČSSD.

„Teď je jasné, že o jednoho z nich přijde. Takže jsme tady všichni hlavně zvědaví, jak si povede Zdeněk Škromach, protože kdyby mandát neobhájil, tak by sociálním demokratům odpadla starost s tím, zda bude místopředsedou on, nebo Ivo Bárek,“říká zdroj MF DNES ze Senátu.

Výrazně posílit mohou lidovci, kteří mají šanci téměř zdvojnásobit svůj klub. Zároveň předčit ODS a utvořit hned po sociálních demokratech nejpočetnější skupinu v horní komoře parlamentu. To by lidovcům po úspěchu v krajských volbách dodalo další sebevědomí. Jejich posílení v Senátu by mohlo vyhovovat současné vládní koalici – i po oslabení ČSSD by totiž mohla mít většinu.

„Nikdo však moc nevíme, co čekat od senátorů ANO, teď jsou čtyři, po volbách jich může být víc než patnáct, ještě že střet zájmů budeme schvalovat v současném složení,“poznamenává s úsměvem jeden z lidoveckých senátorů.

Senátory totiž příští týden čeká hlasování o změně, která má omezit podnikatelské aktivity členů vlády. A nejvíc proti jsou pochopitelně členové hnutí ANO, kterým vadí, že zákon je namířen proti jejich předsedovi Andreji Babišovi.

To nad dalšími návrhy, které teprve projednávají poslanci nebo s nimi vláda pospíchá, aby je stihla prosadit do příštích voleb, se už senátoři sejdou v novém složení. Ustavující schůze by se měla konat 16. listopadu. A čím „barevnější“Senát bude, tím hůř mohou členové vlády odhadovat, co s jejich návrhy provede.

Třeba s protikuřáckým zákonem. „Jen“poslanci k němu slibují přes sto pozměňovacích návrhů. Pokud přesto projde, noví senátoři bez stranických knížek se na něm mohou vyřádit.

Senátní volby by mohly dodat sebevědomí také zeleným, kteří mají šanci poskládat klub, jejž dosud nemají. Mít v Senátu klub, to znamená nárok na kancelář, další asistenty a snazší organizování seminářů nebo konferencí. O tento servis naopak zřejmě po volbách přijde šéf SPO Jan Veleba, protože jeho klub opustí tři z šesti členů, a pokud tak nesežene aspoň dva náhradníky, bude se muset se současným zázemím rozloučit.

Ondřej Leinert reportér MF DNES

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.