Šlégr lovil voliče v dešti, Dernerová mezi seniory

MF DNES - - Z DOMOVA - — Artur Janoušek

Drobný déšť se snáší na prostranství před mosteckým magistrátem. Lidé spěchají, aby se ukryli pod střechou obchodního domu Centrál, a mezi nimi prochází muž v doprovodu děvčat v oranžových tričkách a s deštníkem stejné barvy. Hokejová legenda Jiří Šlégr se snaží kolemjdoucí přesvědčit, aby ho podpořili ve druhém kole senátních voleb.

Je úterý odpoledne a Šlégr postává v Mostě jako kandidát ČSSD. Pro kolemjdoucí je však stále spíš hokejovou atrakcí než politikem.

„Ty jo, vidělas? To byl Šlégr,“říká užasle teenager své přítelkyni, když míjí volební štáb.

„Pane Šlégre, můžu se s vámi vyfotit?“žadoní mladík a okamžitě se postaví k bývalému hokejovému obránci, začne pózovat a zvedne palec ve vítězném gestu, zatímco jeho přítelkyně hledá na displeji mobilu nejlepší záběr.

„Přijďte prosím k volbám,“loučí se s nimi Šlégr. Zájmu si evidentně užívá. A pokud by snad někomu jeho hokejová minulost ušla, tomu napoví černožluté logo litvínovského týmu na Šlégrově bundě. Někteří lidé tuší, že mistr světa a olympijský vítěz má politické ambice. „Když to budete dělat jako hokej, tak to bude dobrý,“poznamená postarší muž. A hned slíbí, že Šlégrovi určitě dá hlas.

Šlégra do konce týdne čeká objíždění obcí na Mostecku, rozhovor v rozhlasu a v internetové televizi. Jeho štáb se chystá přihodit pár agitačních hesel na sociální sítě.

Proti hokejistovi v „hokejce“

Zatímco hokejista rozmlouvá s voliči před magistrátem, jeho soupeřka Alena Dernerová, která senátorský post obhajuje, o pár ulic dál agituje v klubu seniorů v dlouhém paneláku. Místní mu kvůli charakteristickému tvaru přezdívají hokejka. „Věřím, že jí dáte hlas,“pobízí zhruba stovku důchodců místopředseda Rady seniorů Alois Malý. Moderuje oslavu 90. narozenin členky klubu, které náhodou vyšly na volební týden.

„Doufám, že za vaší pomoci snad vyhraju,“říká Dernerová a následuje potlesk. Přestože tvrdí, že kampaň před druhým kolem senátních voleb nemá smysl a že účast bude ještě slabší než minulý víkend, i ji čeká série rozhovorů s novináři. Pro jistotu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.