Za střelbu na exekutora uložil soud dvanáctiletý trest

MF DNES - - Z DOMOVA - Radka Hrdinová reportérka MF DNES — Jana Fuksová

Jak to vypadalo v soudní síni při procesech s rozvraceči, ale také, že se v socialistickém Československu mléko prodávalo v pytlíku. Nový web v angličtině ukazuje cizincům, jak se u nás žilo pod vládou komunistické strany.

To vše na dobových videích s titulky a také s anglickými komentáři. „Historických publikací k této době je dost, jenže kolik z nich se k nim dostane?“ptá se Vojtěch Ripka, jeden z autorů webu a zároveň vedoucí oddělení vzdělávání v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Bylo dva týdny po Vánocích, devět hodin ráno, když do bytu v Napajedlech na Zlínsku přišli exekutoři, aby zabavili majetek dlužníkovi. Zvonili, bušili, volali a pak podle předpisů násilím vypáčili dveře. Běžná praxe právnické kanceláře se však změnila v drama. Po pár minutách se jeden exekutor ocitl tváří v tvář namířené zbrani a druhého minula střela jen o 70 centimetrů. Zhruba měsíc po spuštění má jejich web na kontě už na 18 tisíc návštěvníků.

„Hodně jsme testovali na studentech, co je pro ně srozumitelné,“vysvětluje Ripka, jak vybírali materiály pro nový web. Velká část videí, která tímto sítem prošla, nakonec ukazuje spíš než politické dění každodenní život v tehdejším Československu.

„Pokud americký student slyšel něco o české historii, bylo to o roce 1968, o sametové revoluci nebo o Václavu Havlovi,“říká Američanka Llana Seelingerová, která pomáhala s výběrem obsahu. Řada videí, která se běžně používají k výuce v českých školách, mu smysl nedává prostě proto, že nerozumí kontextu. Proto například chybí na webu

„Jen shodou šťastných náhod nebyl zasažen, protože střela směřovala na životně důležité orgány,“zdůraznil ve své obžalobě státní zástupce Martin Malůš.

Za vyhrožování a pokus o vraždu si včera od Krajského soudu ve Zlíně odnesl sedmačtyřicetiletý útočník Jaroslav Janota dvanáctiletý trest. Rozsudek není pravomocný.

„Jen jsem se bránil, cítil jsem se v ohrožení života,“prohlásil Janota. Svou vinu nepopíral a uznával.

Exekutoři od něj na začátku letošního roku žádali zaplacení dluhu ve výši 70 tisíc korun. Několikrát ho kontaktovali, ale neúspěšně. Nakonec přistoupili ke zpřístupnění bytu, tedy násilnému vniknutí, které zákon dovoluje. „Křičeli jsme jeho jméno, říkali jsme, že jsme exekutoři. Ale on se zamknul v pokoji,“popisoval jeden z exekutorů.

Janota se obhajoval tím, že po celou ky i jednotlivosti též rád koupím a platím nejvyšší ceny. Ihned, profesionálně, 24 hodin denně. Tel: 608709299 dobu byl v polospánku. Když exekutoři přišli, měl po noční směně. Zdůrazňoval, že dělá fyzicky náročnou práci, po které se musí vyspat. V devět hodin ráno ho podle jeho slov z tvrdého spánku probudilo šramocení a hluk u dveří.

„Považoval jsem je za lupiče a následný výstřel měl být jen varovný. V bdělém stavu bych nic takového neudělal,“vysvětloval.

Soudkyně Iveta Šperlichová mu stavu, malé i velké. www.oldcarpets.cz Tel:603919206 E-mail: starekoberce@seznam.cz. Sběratel111536

Zaplatím ihned a nejvíce! Staré mince - bankovky - medaile (a to i z dob KSČ) - odznaky - pohledy! Kupuji nejen mince zlaté a stříbrné, ale prakticky jakékoliv. Též neuspořádané a amatérské sbírky, či jednotlivé kusy. Sbírám též staré hodinky (náramkové i cibule) + řetízky k nim, bižuterii + šperky (hlavně s českými granáty - ale i jiné). Jsem dlouholetý soukromý,solventní sběratel - zaručeně platím ihned a nejvíce + Zdarma odhadnu, dle aktuálních katalogů + tržní ceny. A v případě vašeho zájmu ihned odkoupím. Přijedu rád kamkoliv - platba samozřejmě ihned. Telefon 737777999113499 záznam z Národního divadla z podpisu anticharty, i když by podle řady českých recenzentů chybět neměl. „Pro české publikum je to hodně silný obraz. Jenže když se na záznam díváte cizíma očima, nic vám neříká, že se to odehrává právě v Národním divadle, ani že ten, kdo tam tleská, namluvil večerníček. Když nevíte, kdo je Jan Werich, nechápete, jaký to má význam,“vysvětluje Karin Hoření.

Černá a bílá

Že to funguje, dokazuje i Llana Seelingerová. Z materiálů, které jsou na webu, tuto učitelku se zájmem o českou historii nejvíce zaujalo video o akci, při které jeden ze supermarketů vyrobil repliky ikonických výrobků ze socialistické doby. „U nás v Americe je také retro populární, ale věci z minulosti nejsou spojené s jiným režimem. To pro mě bylo hodně zajímavé,“říká Llana Seelingerová. Web www.socialismrealised.eu takovými drobnými střípky zbavuje zjednodušeného pohledu na to, co se u nás dělo. „Řada cizinců si myslí, že tu bylo všechno špatně. Z reakcí, které máme, je pro ně třeba překvapení, neuvěřila. Podle odborníků z oboru klinické psychologie a psychiatrie totiž v době útoku nebyl nijak dezorientovaný.

Muž netrpí ani žádnou duševní poruchou a zbraň, ze které střílel, držel legálně. Sousedé ho popisovali jako tichého neagresivního muže.

Obhájkyně Soňa Kozlová připomínala, že dluhy si nenadělal vlastní nezodpovědností a že v práci ho vnímají jako spolehlivého člověka. lustr, pěkný obraz, aj. věci vhodné do historického interiéru. Tel: 603478873 Mail: (artia99@seznam.cz)

Koupím starožitnosti, nejlépe celé pozůstalosti. Například: nábytek, hodiny, porcelán, obrazy, šavle, hračky aj. I takzvané haraburdí z půd. Odvoz a stěhování zajištěno. Platba v hotovosti. Tel.: 775045003 p. Hugo Kouřil, email: nabytek.kouril@seznam.cz

Koupím housle, violu, violoncello, kontrabas v jakémkoliv stavu. T: 739907598114340

Zařizuji když vidí video, na kterém staré ženy vzpomínají na začátky v zemědělském družstvu,“říká Llana Seelingerová.

Dá se ale tímto způsobem vysvětlit tak složitá a rozporuplná doba, jako byla vláda komunistické strany u nás? „Dobře. Nemají problém porozumět nostalgii, která je třeba právě s vyprávěním v této ukázce spojená. Ale překvapuje je to,“říká Karin Hoření. Ve srovnání s tím, jak se na tato videa dívají čeští studenti, tam přece jen rozdíl je. „České děti už možná nevědí, kdo byl Husák, ke všemu, co je spojené se socialistickou minulostí, ale přistupují s jistou podezřívavostí. Stejně jako například Litevci nebo Ukrajinci,“říká Ripka.

Moderní česká historie je podle něj sice kontroverzní, ale jen do určité míry. „Když jsme web připravovali, konzultovali jsme toto pojetí se zahraničními kolegy, mimo jiné i s profesorkou Sirkkou Ahonenovou, která v druhé polovině 90. let dva roky učila v Bosně a Hercegovině. Pokoušela se stejně jako my na webu o multiperspektivní přístup a studenti se v jednu chvíli vzbouřili, byly mezi nimi děti přímých obětí války. Česká moderní historie je sice složitá, takové napětí v ní ale přece jen není,“říká Ripka.

Nový web cizincům pomáhá pochopit život v komunismu.

Svůj dluh po několika dnech od incidentu zaplatil. I proto mu soudkyně uložila trest pod spodní hranicí trestní sazby, kdy mu hrozilo až dvacetileté vězení.

Tento případ byl prvním, kdy v praxi zasáhla plně vyzbrojená prvosledová hlídka. Policie je zavedla po tragédii v Uherském Brodě, kde duševně nemocný člověk zastřelil osm hostů restaurace. šperky i poškozené. T.: 608868313115252

Foto: ČTK Foto: František Vlček, MAFRA

Gustáv Husák byl jedním z hlavních symbolů normalizační éry. Za Husákova vedení došlo k řadě personálních čistek. Autoři webu o české historii pro cizince Ilana Seelinger, Vojtěch Ripka a Karina Hoření.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.