Fakta Kolik dluží Češi

MF DNES - - Z DOMOVA -

pouze vězňů, ale propuštění trestanci tvoří početnou skupinu. Problémy s dluhy má 97 procent z nich, a to bývá častý důvod, proč se nakonec do vězení vracejí.

Pelikánova novela insolvenčního zákona zruší hranici povinných 30 procent, osobní bankrot tudíž může vyhlásit každý. Zároveň přidává jiná pravidla a pojistky, aby si lidé nezačali lehkomyslně a bezhlavě půjčovat.

Například při oddlužení dotyčný přijde o majetek a zároveň bude i splácet. Dosud insolvenční soudy stanovují jedno, nebo druhé.

„Prodá se majetek nad sto tisíc korun, prodej věcí nižší hodnoty není efektivní a nestačil by ani na náklady. Do prodeje nepůjde vybavení V červenci 2016 dlužily české domácnosti přes 1,4 bilionu Kč. To je o 8,8 miliardy korun víc než v červnu 2016. Půjčku má přes tři miliony Čechů, což je o jedno procento víc než před rokem. Početnou skupinu dlužníků tvoří

Problémy s dluhy má 97 procent z nich a přes 80 procent má za sebou i exekuce. Nejčastěji dluží kolem půl milionu korun a 53 procent z nich nedokáže dluhy řešit bez cizí pomoci. Zadluženost zvyšuje riziko recidivy, v Česku se za mříže vrací 70 procent vězňů. domácnosti, obydlí a věci, které dlužník potřebuje v zaměstnání,“řekl ministr.

Pak bude záležet na samotném dlužníkovi, jak dlouho bude splácet. Když se Alfons z úvodu článku bude snažit a splatí 50 procent do tří roků, bude oddlužen. Pokud to nestihne, bude splácet pět let, během nichž musí dát dohromady 30 procent. A když nebude schopen splatit ani to, bude splátkový kalendář trvat sedm roků.

Soud bude v průběhu oddlužování posuzovat dlužníkovy možnosti. Třeba když si Alfons najde lepší práci za vyšší plat, zaplatí sice víc, ale rychleji. Podle ministra Pelikána ho to bude motivovat zbavit se dluhů co nejrychleji. „Celou dobu ho

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.