Němci: Kdo je tady hrdina?

Vyšetřování plánovaných útoků v Německu se zkomplikovalo i pro tři Syřany, kteří atentátníka zadrželi.

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Nejdřív je Německo oslavovalo jako hrdiny. Poslanci Bundestagu třem Syřanům, kteří zadrželi hledaného Džábira Bakra, už téměř chtěli dávat státní vyznamenání. Jiní navrhovali, že mají přednostně dostat azyl.

Teď si Němci nejsou jistí, kdo vlastně tito muži jsou. Během výslechu je totiž Bakr označil za své komplice.

Vyšetřovatelé zatím neuvedli, jak věrohodná pro ně tato informace je. Zda se chtěl Bakr jen pomstít, nebo zda se Syřany na přípravě útoků spolupracoval. Ovšem poté, co se Bakr ve středu večer v cele oběsil na své košili, bude hledání pravdy velmi obtížné.

„Jsem v obrovském šoku a absolutně beze slov, že se něco takového mohlo stát,“řekl k sebevraždě Bakrův přidělený obhájce Alexander Hübner pro server Focus. Podle něj jde o „justiční skandál“.

I proto nyní na saskou policii míří ze všech stran tvrdá kritika: nejdřív Bakr utekl při zásahu speciálních jednotek na sídlišti v Saské Kamenici (Chemnitz). Pak jej policisté dva dny nedokázali najít. A nyní se v cele v Lipsku, která měla být pod neustálým dozorem, 22letý Syřan dokázal zabít.

To vše komplikuje objasnění útoků, které Bakr připravoval. Podle německé policie měl v plánu zaútočit na jedno z berlínských letišť, Tegel nebo Schönefeld. Předpokládají, že měl kontakty na Islámský stát.

Bakr přišel do Německa 19. února 2015 jako uprchlík a vloni v říjnu dostal azyl na tři roky. V Německu tehdy neměl žádný trestní záznam. Loni na podzim dvakrát odcestoval do Sýrie.

Vyšetřovatelé po nedávné prohlídce jeho bytu zjistili, že přípravy na útoky už byly v pokročilém stadiu. Doma měl 1,5 kilogramu „extrémně nebezpečné výbušniny“včetně triacetonu triperoxidu, který použili i atentátníci v Paříži a v Bruselu.

Jana Šafaříková zvláštní zpravodajka MF DNES v Německu

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.