Německo omezí dávky pro cizince z EU

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Německo výrazně omezí možnost čerpání sociálních dávek pro cizince ze zemí Evropské unie. Pokud v Německu nepracují, nemají živnost nebo nezískali nárok na dávky předchozí prací, budou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a jiné sociální dávky až po pěti letech pobytu v zemi, a nikoli po půl roce, jak tomu bylo doposud.

Příslušný návrh zákona včera schválila spolková vláda, která má v parlamentu potřebnou většinu k tomu, aby norma prošla i tam. „Kdo tu žije, pracuje a platí odvody, má také oprávněný nárok na pomoc z našeho sociálního systému,“uvedla ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová. „Kdo tu ale nikdy nepracoval a své živobytí si založil na pobírání státní finanční pomoci, pro toho bude platit, že o dávky musí žádat ve své vlasti,“dodala.

Nahlesová návrhem zákona reagovala na loňské rozhodnutí Spolkového sociálního soudu, podle něhož cizinci ze zemí EU pobývající v Německu více než šest měsíců mají nárok na určité sociální dávky v zákonné výši. Řada měst a obcí pak varovala před nadměrnou finanční zátěží, kterou jim rozhodnutí soudu způsobí.

V červnu v Německu dostávalo nějakou formu sociálních dávek 450 000 občanů jiných členských zemí EU, což představuje asi 12 procent všech v zemi žijících cizinců ze zbytku Unie. Zhruba 135 000 z nich tvořili Bulhaři a Rumuni. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.