Do Česka dorazil vlak s naftou Viktoriagruppe

MF DNES - - EKONOMIKA - — Petr Ježek

Ve čtvrtek brzy ráno dorazil do skladu společnosti Čepro v Třemošné u Plzně první ze sedmdesáti vlaků, jež z Německa přivážejí českou naftu z areálu zkrachovalé Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.

Vlaková souprava s dvaadvaceti cisternami dorazila do Třemošné ve čtvrt na šest. Předseda Správy státních hmotných rezerv ČR (SSHR) Pavel Švagr potvrdil příjezd vlaku do cílové stanice u Plzně na svém twitterovém účtu pár minut před polednem.

„První vlak s naftou z Kraillingu dorazil do skladu Čepra v Třemošné u Plzně,“napsal Švagr. V té době už byly všechny cisterny s naftou dávno pod střechou v přísně střeženém areálu. MF DNES zjistila, že vlak, který ve středu vyjel z Kraillingu, vjel na české území ve čtvrtek v půl druhé ráno.

Kolem poledne parkovalo před areálem v Třemošné auto celníků a kolem vlakových cisteren světlé barvy stojících na kolejích pod zastřešením uvnitř areálu se pohybovali muži v reflexním oblečení. Vyčerpávání dovezené nafty z cisteren začne v pátek, kdy také má být zveřejněno, kdy z Německa přijede další vlak.

Dovezené palivo patří státu, v Německu bylo jen uskladněné. Je součástí státních hmotných rezerv. Česko má v Kraillingu naftu za zhruba 1,2 miliardy korun. Po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe se k ní nemohlo skoro dva roky dostat. Převozu totiž bránila rozbitá železniční vlečka v areálu skladu.

Pavel Švagr sdělil, že nafta bude do Česka vlaky převezena postupně. Vypraveno bude celkem sedmdesát vlaků. Dopravu zajistí Čepro, smluvním dopravcem je ČD Cargo. Švagr už dříve uvedl, že přeprava paliva nebude stát více než 60 milionů korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.