Znovu a lépe. Sobotka do měst, Babiš úderněji

MF DNES - - NÁZORY -

Krajské volby jsou za námi a na první pohled to vypadá na velké vítězství ANO a drtivou prohru ČSSD. Jenže první pohled klame, plně spokojeno nemůže být ani hnutí ANO. Devět vítězných krajů, to zní, ale s 21 procenty hlasů jde o nejméně, kolik kdy v krajských volbách stačilo k vítězství.

A hnutí poznalo úskalí výsledku hned během vítězné sobotní noci, kdy ČSSD bez většího úsilí sestavila silné vyjednávací bloky. Nebýt ambicí, které v sobě našla Jaroslava Jermanová, když si navzdory nedůvěře Andreje Babiše dupla, že zvládne být středočeskou hejtmankou a neudělá ostudu – jako se jí to občas daří při řízení Sněmovny – ANO by nakonec získalo méně hejtmanů než poražená ČSSD.

Ale nic si nenamlouvejme, přestože kraje spravují rozpočty v řádech několika desítek miliard, ve stranách netají, že letos to bylo hlavně předkolo do sněmovních voleb. Tam je třeba se vytáhnout!

Takže šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka už provedl reflexi a doznal, že nejlépe bude, když teď ČSSD zamíří někam mezi piráty, TOP 09 a Stranu zelených a polapá městské voliče. Že se tak pouští do značně rozparcelovaného pole, kde vždycky lépe fungovaly číro a červené ponožky Karla Schwarzenberga než úřednická tvář opakující zaklínadlo o vyšší minimální mzdě, je jasné. A tak teď někteří členové ČSSD, ať je to úspěšný hejtman Jiří Zimola, nebo první místopředseda Milan Chovanec, který tak úplně neví, jestli má víc kopat za svého přítele Martina Nejedlého na Pražském hradě, nebo Sobotku, jemuž slíbil věrnost na věčné časy, posílají směrem k předsedovi vzkazy, že by možná bylo lepší obnovit spojenectví s Milošem Zemanem a zase jít „mezi lidi“. Akorát trochu jiné lidi, než chce Sobotka.

To v hnutí ANO mají po středočeské Jermanovágate s revoltami minimálně na rok zase vystaráno. A protože tam nemají žádná dvě křídla, která by šéfovi našeptávala, co bude do voleb nejlepší, vsadili na ještě drtivější marketingovou sílu. Do příštích voleb dál posílí PR tým. Budou nová hesla, nové prospekty, čerstvé koblihy.

U komunistů, kteří si před volbami mysleli, že jim voliči nahážou přinejmenším 15 % hlasů, i když budou úplně neviditelní, nastalo velké zklamání. Jaké však bude poučení z krizového vývoje, na to si musíme ještě – asi tak do příštího léta – počkat.

ODS udělala výsledek, na který se Petr Fiala těšil – poté, co ODS převzal, konečně může říct, že vede nejsilnější pravicovou stranu. A pomalu se začít připravovat, až ho po sněmovních volbách vyzve Václav Klaus mladší. Ten by se svojí ostrou rétorikou mohl ohrozit i šikující se antiislamisty, kteří prý už pochopili, že než se rozdělovat na okamurovce, černochovce či apače, bude lepší jít do toho společně. Aby ne.

V TOP 09 si potřebují udělat pořádek, jak je to s tím jejich svatým bojem za svobodu proti Babišovu hnutí ANO. Miroslav Kalousek, šéf stále prý pravicové strany, na jednu stranu demonstrativně podporuje do Senátu ryze levicového ministra Jana Mládka proti učiteli a úspěšnému starostovi Jaroslavu Větrovskému, nestraníkovi za ANO, protože babišovci jsou prostě zlo, na druhou stranu jdou jeho spolustraníci klidně s hnutím ANO do vznikající koalice v Jihomoravském kraji. Takže, bojují v TOP 09 za svobodu, nebo za svoje křesla? Ale odpověď na to už možná za rok bude zajímat jen skalní příznivce, protože ze stínu TOP 09 úspěšně vykročili Starostové a nezávislí, a pokud se jim povede přivést na kandidátky jména jako Dana Drábová, bude se s nimi muset počítat. I kdyby se nakonec ukázalo, že polovina z těchto jmen si radši nechá svůj původní job, než aby se pouštěla do nejistého politického dobrodružství.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.