Bageta u soudu i v knihovně

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Místo smaženého sýra čerstvé saláty a místo sladkých limonád ovocné džusy nebo výběrová káva. Kritizovaný bufet v budově pražského magistrátu na Mariánském náměstí prošel obměnou. Přestal připomínat stravovací zařízení z osmdesátých let a navíc zaměstnává handicapované.

Provoz magistrátního bufetu, který může kromě úředníků a zastupitelů navštěvovat i veřejnost, zajišťovala už od roku 1996 společnost Aramark, a to za velmi lukrativních podmínek. Firma nemusela magistrátu platit nájemné a zdarma měla také elektřinu, vodu i vytápění. Výměnou za jedno dotované hlavní jídlo za maximální cenu pětašedesáti korun.

Kromě toho, že byla smlouva pro magistrát nevýhodná, si navíc část zastupitelů stěžovala na to, že je sortiment bufetu podprůměrný, neobsahuje zdravá jídla a vzhledem k nulovému nájmu nenabízí sídlu pražské vlády ani žádnou přidanou hodnotu. „Je to takový podnik, kde se trochu zastavil čas,“posteskl si například zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík. O stížnostech zastupitelů informovala MF DNES v květnu.

Nakonec se magistrátu podařilo firmě smlouvu vypovědět a nyní běží pilotní projekt, který má zjistit, zda nový provozovatel nabídne lepší služby než ten předchozí. „Od minulého týdne v bufetu funguje sociální podnik, který zatím zaměstnává na půl úvazku tři osoby s lehkým postižením, které roznáší jídlo a kávu,“říká zastupitel a předseda školského výboru Patrik Nacher (ANO), který předchozí bufet dlouhodobě kritizoval.

Nájemné bude symbolické

Novým provozovatelem, se kterým magistrát zatím podepsal smlouvu na dva měsíce, je obecně prospěšná společnost Startujeme, která spadá pod občanské sdružení Etnicelle. To v Praze provozuje několik dalších sociálních podniků a zaměstnává celkem padesát lidí s postižením. „Podle mě je dobře, že půjde magistrát příkladem v tom, jak

Magistrát dá příklad v tom, jak pomáhat handicapovaným zapojovat se do společnosti.

Veřejně přístupné bufety nebo bistra mají kromě magistrátu i další velké instituce sídlící v Praze. Ve většině z nich se dá najíst za poměrně slušné ceny.

Nejčastějším sortimentem zatím stále zůstávají bufetové klasiky. Ve většině z kantýn a bister tak najdete obložené chlebíčky, smažený sýr, řízek, plněné bagety nebo bramboráky.

Městská knihovna, Mariánské náměstí

Bistro v přízemí hlavní budovy pražské Městské knihovny nabízí hotová jídla za cenu kolem sedmdesáti korun. Po dlouhém bloudění mezi regály plnými knih přijde vhod posezení u bufetového stolku. Na jídelním lístku čekejte například polévky, smažený sýr nebo kuřecí řízek. Samozřejmostí jsou cukrářské výrobky a káva.

Městský soud v Praze, Spálená ulice

Bufet v hlavní budově městského soudu, která se nachází ve Spálené pomáhat handicapovaným zapojovat se do společnosti,“myslí si Nacher.

Změnou prošel jak interiér bufetu, tak jeho sortiment. Bufet teď nabízí například čerstvě vymačkané džusy nebo výběrovou kávu. „V nabídce je také pečivo z řemeslné pekárny a jídla se připravují bez chemických přísad,“popisuje radní hlavního města Irena Ropková (ČSSD).

Zda se nový provozovatel osvědčí, bude jasné po vyhodnocení pilotního projektu. Zatím magistrátu platí společnost Startujeme symbolické nájemné tisíc korun plus zálohy na elektřinu.

„Vzhledem k tomu, že předchozí provozovatel nemusel platit nic, tak si dokážu představit, že by to na bázi nějakého symbolického nájemného mohlo fungovat i nadále,“konstatuje Nacher a dodává, že konkrétní podmínky spolupráce se budou ještě řešit.

Zastupitelům už zase vaří učni

Zatímco společnost Aramark budovu magistrátu opustila, vracejí se na Mariánské náměstí učni ze Středního odborného učiliště v Čakovicích. Učiliště zajišťovalo jako příspěvková organizace magistrátu jídlo na jednáních zastupitelstva. Letos v dubnu však spolupráci se školou ukončila primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která tak učinila poté, co jí po jídle, které připravovali učni, bylo dvakrát špatně. Učně pak nahradila cateringová firma Eurest.

Na posledním zasedání zastupitelstva stravování zajišťovali opět žáci školy a spolupráce by měla pokračovat i nadále. ulici, odpovídá svým vzhledem úctyhodné secesní budově, ve které soud sídlí. Kantýna je vyhlášená svými smaženkami i šunkovými chlebíčky. V nabídce jsou i hotová jídla.

Národní knihovna, Klementinum

I bufet v historické budově Národní knihovny v Klementinu je přístupný veřejnosti. Nejprve je nutné koupit si návštěvnickou vstupenku do knihovny za deset korun. Sortiment bufetu je klasický. Nechybějí obložené bagety, bramboráky, široká nabídka majonézových salátů nebo smažený sýr s hranolky. Z cukrářských výrobků nabízí bufet třeba věnečky nebo zmrzlinu.

Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, Smetanovo nábřeží

Alternativu ke klasickému bufetu nabízí třeba studentské bistro Na Hollaru. K jídlu tam mají například domácí polévky, müsli s jogurtem

„Bylo potřeba jen trochu vylepšit a zprofesionalizovat sortiment, který škola nabízela. V minulosti se například stávalo, že byla na výběr pouze těžká jídla, pak se zas tolik nedivím, že to někomu nechutnalo,“říká Ropková.

Podle současné dohody se školou budou učni připravovat minimálně jedno lehčí jídlo a část sortimentu bude bezlepková. Úpravy však musel udělat i magistrát. Přidal do zázemí například další lednici, aby bylo jídlo déle čerstvé.

Spolupráce s čakovickým učilištěm znamená kromě praxe pro učně také nižší náklady magistrátu. „Cena je výrazně nižší, než kdybychom sháněli soukromého provozovatele,“dodává Ropková. nebo sendviče. V nápojovém lístku lze najít především výběrovou kávu z malých pražíren nebo domácí limonády.

Všeobecná fakultní nemocnice, Karlovo náměstí

U hlavní vrátnice Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí se nachází prodejna občerstvení a restaurace Momento. Slouží především pro návštěvníky a zaměstnance nemocnice a nabízí snídaně, svačiny i obědy.

Rektorát Univerzity Karlovy, Karolinum

Bufet v budově rektorátu Univerzity Karlovy v Celetné ulici slouží především univerzitním studentům. Na oběd nebo svačinu si tam ale může zajít kdokoliv. Je však nutné vyhnout se době mezi přednáškami, kdy se u výdejního pultu tvoří fronty. V nabídce lze najít několik druhů obložených chlebíčků, bagety i kávu. Nechybí smažený sýr s hranolky ani majonézové saláty. (baj)

Foto: Yan Renelt, MAFRA

Klasika zůstává V sortimentu magistrátního bufetu, který je přístupný i veřejnosti, zůstávají dvě hotová jídla. Včera měli zastupitelé a úředníci na výběr mezi moravským vrabcem a zeleninovým rizotem. Nový provozovatel bufetu rozšířil nabídku o zdravější stravu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.