JAK SE PŘI PŮJČOVÁNÍ PENĚZ NENECHAT NAPÁLIT

MF DNES - - ROZHOVOR -

ABY VÁS PŮJČKA POSUNULA K ŽIVOTNÍM CÍLŮM A VY SI MOHLI DÁLE UŽÍVAT POKLIDNÉHO ŽIVOTA, ŘIĎTE SE PŘI JEJÍM VÝBĚRU SELSKÝM ROZUMEM. HOME CREDIT PŘINÁŠÍ JEDNODUCHÝ NÁVOD, JAK ÚVĚR VYBÍRAT.

Nejdřív si udělejte jasno v tom, na co a kolik peněz potřebujete a kdy chcete mít vše splacené. „Při výběru půjčky už musíte vědět, zda peníze využijete na rekonstrukci celé kuchyně, nebo si jen dopřejete novou televizi. U finančně hotovostníbez náročnějšíchnákupuúvěr. Penízevíce položek, záměrů, můžete bude které využít vhodnějšíse na neobejdou cokoliv a věřiteli nepředkládáte žádné účty,“doporučuje Jan Holoch, manažer zákaznické zkušenosti společnosti Home Credit. Pokud si však vyberete například jen novou televizi, postel nebo kolo, zvolte spotřebitelský úvěr. Můžete si ho sjednat u většiny prodejců, přímo v prodejně nebo i on-line při nákupu na internetu. Stačí mít po ruce potřebné doklady. Když nemáte na zaplacení neodkladných výdajů, situaci může vyřešit mikropůjčka. Pár tisíc před výplatou pomůže třeba tehdy, když vám uprostřed zimy vypoví službu kotel a čekat s opravou do další výplaty nejde. „Pokud víte, že po výplatě dluh bez problémů splatíte, může být mikropůjčka řešení. Vyberte si ale solidního poskytovatele,“upozorňuje Holoch.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ne všichni poskytovatelé půjček jsou poctiví. Nejhorší zkušenosti mají lidé, které napálil podvodník a dodnes čekají na slíbené peníze i poplatek, který dopředu zaplatili za vyřízení úvěru. Proto sledujte varovné signály. Podmínění půjčky okamžitým zaplacením vysokého poplatku je jedním z nich. Další trikem, jak rychle vytáhnout peníze z kapes zájemců o půjčku, jsou telefonní linky s přemrštěnými poplatky. „Už první dojem hodně napoví. Nepoctivý poskytovatel nestojí o publicitu. Nečekejte propracované webové stránky, kde najdete všechny kontaktní údaje, podrobnější informace o půjčce, telefonní čísla pro vaše dotazy nebo kontakt na ombudsmana. Spíš jen číslo mobilu nebo obecný e-mail,“varuje Holoch. Ověřte si též, zda má společnost k poskytování půjček oprávnění. Osvědčeným ukazatelem jsou také pozitivní reference a osobní zkušenosti přátel. Neztrácejte čas odpovídáním na nabídky z nevyžádaných e-mailů, voláním na čísla z černých výlepů na zastávkách či sloupech, řádkovou inzerci s minimem informací nebo podezřelé nabídky na různých fórech.

neDívejte se jen na výši úroku

Nejnižší úrok nemusí nutně znamenat lepší nabídku. Při výběru se řiďte ukazatelem RPSN (roční procentní sazba nákladů), který udává veškeré náklady spojené s půjčkou – například poplatek za schválení žádosti, vedení úvěrového účtu nebo pojištění schopnosti splácet. Zajímejte se i o další poplatky – třeba za předčasné splacení či pozdní úhradu splátky. S podpisem smlouvy nespěchejte, řádně si pročtěte podmínky úvěru a všechny souvisící dokumenty. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Seriózní poskytovatelé vám vše rádi vysvětlí. „Sledujte přístup ke klientovi. Získáte tak představu, jak se k vám poskytovatel zachová, když se dostanete do problémů. Neméně důležitáby být přehledné,je i podoba jasné, všech srozumitelné, dokumentů. a Měly pokud možno stručné,“doplňuje Holoch. Vedle půjčky poskytovatelé rádi nabízejí i další finanční produkty. Myslete na to, že sjednání půjčky nebývá podmíněno uzavřením dalších produktů. Pokud si tedy chcete půjčit, nemusíte si okamžitě zakládat běžný účet, který nepotřebujete. Pro svůj klid zvažte pojištění schopnosti splácet, které vás podrží v případě nečekaného výpadku příjmu.

máte více půjček? konsoliDujte

Když si v jednom roce koupíte na splátky televizi, půjčíte na auto a vyčerpáte kreditní kartu nebo kontokorent, ztrácíte přehled o situaci. Pokud už máte více půjček, přemýšlejte o konsolidaci. Spojení úvěrů má řadu výhod: splácení je jednodušší, můžete ušetřit dost peněz nebo snížit celkovou splátku prodloužením splatnosti.

Půjčka zkrátí cestu k životním snům. Je však třeba pečlivě vybírat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.