Pražská přetahovaná o voliče: ANO, nebo exANO

MF DNES - - Z DOMOVA - — Eva Pospíšilová

Jižní Město za koblihu nedáme. S takovým sloganem vyrazil do boje o senátorský post s Helenou Válkovou z ANO místopředseda Hnutí pro Prahu 11 Ladislav Kos. Paradox: ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 figuroval na kandidátce hnutí Andreje Babiše. Neúspěšně.

První senátní kolo těchto rivalů, kteří dříve hájili stejné barvy, vyhrála bývalá ministryně spravedlnosti o zhruba tři procenta. Přesto Helena Válková z ANO neponechala nic náhodě a před druhým kolem se snažila na svou stranu získat co možná nejvíc voličů. Dokonce i ty už rozhodnuté, že budou volit jejího protikandidáta.

„Tak a teď zase nevím, koho budu volit,“konstatoval asi pětapadesátiletý muž poté, co od Válkové dostal knihu s věnováním a její osobní pozvánkou k účasti ve druhém kole. Přemýšleje o tom, komu dá vlastně svůj hlas, asi pět minut rozpačitě přešlapoval u jejího stánku v jednom z pražských obchodních center na Chodově.

„Já jsem vás volil. Vy jste moje nejoblíbenější politička,“netajil se naopak svou podporou další z příchozích. „Tak děkuji,“opáčila Válková a asi čtyřicetiletému muži podala podepsanou knihu. Nezapomněla mu připomenout, že má o víkendu přijít k volbám a že volební lístky dostane až ve volební místnosti.

S kalendářem na lepší rok

S apelem, že tento víkend probíhá druhé kolo senátních voleb, vyrazil do ulic také zmiňovaný protikandidát Ladislav Kos. Od kolemjdoucích se dočkal pozitivních, ale i některých negativních reakcí. „Obecně mi ale většina z těchto lidí říkala, že nemají zájem o senátní volby, že do nich nikdy nevolí,“komentoval to Kos. Stejně jako jeho protikandidátka věnoval i on podle svých slov lidem v posledním týdnu minimálně šestnáct hodin denně. „Nebylo to jen o ulici. Vyřizoval jsem také spoustu mailů, telefonátů,“řekl. Lidem v ulicích Kos s optimismem rozdával kalendáře na lepší rok 2017.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.