PRVNÍ POMOC

Stabilizovaná poloha a další (nebezpečné) mýty

MF DNES - - SERIÁL -

Pokud by se mezi záchranáři uskutečnila anketa o nejnebezpečnější mýtus první pomoci, vyhrála by zřejmě stabilizovaná poloha. Silnou konkurenci má v poloze „Podložte mu hlavu“. A je i pár dalších mýtů, které mohou z první pomoci udělat pomoc poslední.

Stabilizovaná poloha je vhodná tehdy, když hrozí, že se člověk zadusí zvratky. To není u nehody nutné, tam potřebujete především kontrolovat, zda a jak raněný dýchá, případně začít resuscitovat. Vhodná je tedy poloha na zádech, pokud to situace dovoluje.

Záchranáři poloze s podloženou hlavou říkají „kabelkový syndrom“nebo rovnou „polštářek do rakve“. Cílem první pomoci je zajistit raněnému průchodné dýchací cesty, což znamená zaklonit hlavu. Podloženou hlavou dosáhnete pravého opaku.

Bez umělého dýchání není první pomoc kompletní, myslí si ti, kteří o ní slyšeli naposledy při branném výcviku. Pokud ho umíte, pak určitě dýchejte v poměru 30 (stlačení hrudníku) na 2 vdechy. Jinak se však u dospělého nemusíte do dýchání nutit, okysličení organismu zajistí v prvních deseti minutách nepřímá srdeční masáž.

Když už se do dýchání z úst

do úst pustíte, pak si pamatujte, že raněný před vámi není vzducholoď. Ideální je volný výdech, žádné mohutné přefukování. Přebytečný vzduch totiž putuje z plic do žaludku – a odtud i s obsahem ústy ven.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.