Kouřit ne, sociální byty ano. Jak by kandidáti rozhodovali

Šestice senátních finalistů odpovídala na otázky MF DNES k zákazu kouření, elektronické evidenci tržeb nebo na téma sociálního bydlení.

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Frouzová redaktorka MF DNES

Pokud by rozhodování o aktuálních problémech záleželo jen na kandidátech do Senátu, kteří minulý týden postoupili do druhého kola v obvodech v Praze 6, 10 a 11, kouřilo by se v Česku ve veřejných prostorech méně a městské části by sháněly sociální byty. Elektronickou evidenci tržeb by stát možná vůbec nezavedl. Velká část politiků totiž novinku pranýřovala – dva byli jasně proti, dva pro a odpovědi dvou byly kritické, nicméně nejasné. Redakce položila kandidátům tři otázky.

1. Jaký je váš názor na protikuřácný zákon?

2. Myslíte si, že EET (elektronická evidence tržeb) postihne podnikatele tak vážně, jak někteří živnostníci a politici tvrdí?

3. Měla by si města povinně vytvářet fond sociálních bytů? Zvedl byste pro takový zákon ruku?

Odpovědi jsou v grafice vpravo.

Do druhého kola senátních voleb se v Praze 6 dostal ředitel gymnázia Jiří Růžička a filozof Václav Bělohradský, v Praze 10 kandiduje opoziční zastupitelka Renata Chmelová proti lékaři Jiřímu Holubáři. Praha 11 si vybere mezi bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou a bývalým místostarostou Ladislavem Kosem.

V otázce EET se kandidáti – když proti evidenci protestovali – například báli, že informace o prodejích v systému někdo zneužije. A také mají strach z příliš velké administrativní zátěže, která může dolehnout hlavně na drobné živnostníky. Zmínil to třeba Růžička a Chmelová. Naproti nim však stály také silné argumenty. Bělohradský totiž vítá konec „polotmy“, Kos rovné šance pro podnikatele, Válková zase vyšší výběr daní.

Druhé kolo senátních voleb začíná dnes po obědě a končí zítra ve 14.00. Volební lístky dostanou lidé ve volební místnosti.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.