Hledá se vůdce sjednotitel

MF DNES - - Z DOMOVA - Václav Janouš reportér MF DNES

Jejich úkolem je dostat se co nejrychleji k pacientovi, teď však šoférům sanitek po celé zemi přibyla další položka do náplně práce. Poté, co při nehodách třem záchrankám upadla za jízdy levá zadní kola, kontrolují řidiči i několikrát denně, zda u nich nemají povolené matice. Policie má totiž za to, že je někdo uvolňuje úmyslně, a záchranáře varuje, že podobné nehody se mohou stát i jinde.

Ať už jde o úmysl, nebo o technickou závadu na sanitkách, policisté upozorňují záchranáře, aby nehody, které se staly v Praze, nebrali na lehkou váhu.

„Vzhledem k tomu, že nelze vyloučit, že by se podobné události mohly dít i u dalších vozů, a dokud nebudeme přesně znát příčinu, je potřeba, aby sanity byly důkladněji kontrolovány,“uvedl pro MF DNES zdroj blízký vyšetřování incidentů.

Inspektoři přes kola

Ředitelé záchranných služeb se nyní navzájem informují, jaké kontroly zavedli a jak často kola nechávají prohlížet, aby to bylo co nejúčinnější. „My jsme rovnou zavedli preventivní kontroly, jednotlivá stanoviště objíždí inspektor. Víme, že přesně tak se chovají nyní i další záchranné služby. Všichni čekáme na závěry vyšetřování policie,“uvedl mluvčí pražské záchranné služby Matěj Hříbal.

Policistům vyšetřování ještě potrvá

Václav Janouš reportér MF DNES

Čeští antiislamisté po krajských volbách, ve kterých neuspěli, hledají vůdce sjednotitele. Tedy člověka, který bude dostatečně charizmatický a přitom diplomatický, aby se dokázal bavit s lidmi z různých krajně pravicových uskupení, hnutí a populistických spolků.

Ačkoliv do parlamentních voleb zbývá ještě rok, už teď se na sociálních sítích formují nové skupiny, které chtějí do dění v Česku v dalších letech promlouvat. A kandidovat pod hlavičkou jednoho uskupení.

První dnes už viditelnější iniciativa si říká Vlast – sjednocení národně orientovaných lidí. Na sociální síti Facebook má v uzavřené konverzaci, do níž se lidé zvenčí nedostanou, 909 členů.

Mezi antiislamisty koluje dopis odkazující právě na tuto iniciativu. Demokratická strana zelených (DZS), která se v roce 2009 odštěpila od tehdy parlamentní Strany zelených, v něm vyzývá ke sjednocení a získání vlivu v příštích parlamentních volbách.

„Problémem je nejednotnost, roztříštěnost, názorové rozdíly a neochota vzdát se vlastních politických ambicí. Proto přicházíme s iniciativou směřující ke sjednocení všech vlastenecky smýšlejících sil do jednotného uskupení, které by mělo být výraznou protiváhou politických – pracují s podezřením, že pachatel, který kola povoluje, to nedělá poprvé. Před deseti lety se podobné nehody staly na jihu Čech a dodnes není jasné, proč k povolení kol došlo. Tamní záchranáři z Tábora, kde měly sanitky problémy, se totiž dodnes domnívají, že je povoloval

Policie varuje záchranáře po celé zemi a snaží se zjistit, zda někdo povoluje matice úmyslně.

někdo úmyslně, třebaže policie nikdy nikoho nedopadla. Expertiza však zároveň neprokázala, že by vozidla měla technické potíže. Právě proto policisté prověřují i verzi, že táborské a pražské případy spolu mohou souviset. garnitur,“píše v dopisu předseda DZS Jiří Anderle. Jeho strana – na rozdíl od zelených Matěje Stropnického – vystupuje proti imigraci.

A po hledání nové osobnosti, která zvedne téma imigrace a uprchlíků, volají i současné tváře, které veřejně vystupují proti islámu. Například Petr Hampl, předseda strany, která vznikla v polovině roku – Alternativy pro Českou republiku, po volbách uznal porážku, rezignoval a vzkazuje všem, aby přišel někdo, kdo dokáže tématem islám přesvědčit drtivěji občany.

„Měli bychom hledat někoho lepšího. To neříkám ze skromnosti, myslím, že jsem se osvědčil jako ideolog, ale ne jako stranický vůdce,“zhodnotil své tříměsíční vedení strany do voleb Hampl.

Jenže podle politologů jsou příznivci jednotlivých spolků a hnutí natolik rozdílní, že sjednocení bude velmi složité. Už při rozpadu Bloku proti islámu – původního antiislamistického hnutí – a vzniku Alternativy pro Českou republiku předpovídal například politolog Petr Just další štěpení sil.

„Každý z menších lídrů chce být lídrem celého uskupení,“popsal politolog hlavní problém antiislamistické scény v Česku.

Kdyby se však krajně pravicovým stranám podařilo spojit v jeden subjekt, předpovídají jim politologové zisk přes pět procent hlasů, a tedy překročení hranice nutné pro vstup do Sněmovny.

I proto další zdravotnické záchranné služby začaly s kontrolou dotažení kol a auta rovnou posílají preventivně na prohlídku do servisů. Třeba ve středních Čechách, kde šoféry zdrží kontrola matic při každé jízdě k pacientovi. „Řidiči mají pokyn kontrolovat dotažení kol před každým

„Myslím, že jsem se osvědčil jako ideolog, ale ne jako stranický vůdce.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.