Kde všude nedávno postavili nové metropole

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Podobný nápad jako Egypťané měli v posledních letech z různých důvodů i jinde:

Kazachstán

všemocný tamní prezident Nursultan Nazarbajev se na počátku 90. let minulého století rozhodl, že v centru země vybuduje nové hlavní město. Nová metropole Astana vznikla v rekordně krátké době a dnes zažívá nebývalý rozmach. Nazarbajev věnuje její architektuře zvláštní pozornost. většinu z velkých staveb projektovali mezinárodně uznávaní architekti jako Kišo Kurokawa nebo Norman Foster.

Malajsie

Nově postavené hlavní město Malajsie se jmenuje Putrajaya. v současnosti se tam postupně přesouvají vládní úřady. Dosavadní hlavní město Kuala Lumpur zůstane v budoucnosti pouze finančním a obchodním centrem země. Putrajaya byla založena v roce 1995 a je ukázkou moderního urbanistického plánování. zeleň a vodní plochy tvoří 70 procent jeho rozlohy.

Barma

Jeden z nejuzavřenějších režimů světa (v poslední době se země přece jen demokratizuje) postavil novou metropoli Neipyijto, aniž o tom kdokoli ve světě věděl. Leží 400 km severně od bývalé metropole Rangúnu a hlavním městem země je od roku 2005. Stavební práce uprostřed deštného pralesa probíhaly v přísném utajení před zahraničními médii. Nyní tam žije téměř milion lidí. (kro)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.