Co dělat, když...

MF DNES - - SERIÁL -

... je zraněný při vědomí a dýchá:

Nenuťte ho ležet, ať si komfortní polohu vybere sám, vždy by však měl zůstat na zemi – nemůže odtud nikam spadnout. Pokuste se ho uklidnit, zajistit mu teplo a tekutiny. ... je zraněný v bezvědomí, ale dýchá:

Hlavně žádnou stabilizovanou polohu! Přesvědčte se, že skutečně dýchá – nastavte k jeho ústům a nosu tvář a počkejte 10 vteřin, musíte cítit výdechy; pokud zaznamenáte lapavé nádechy, začněte oživovat, protože člověk před vámi pravděpodobně nedýchá! Než přijede záchranka, kontrolujte co dvě minuty, že má pacient průchozí dýchací cesty. ... je zraněný v bezvědomí a nedýchá:

Okamžitě zahajte nepřerušovanou srdeční masáž. Pravděpodobnost, že vám zraněný pod rukama nabude vědomí, je velmi malá, ovšem jeho šance, že přežije, se díky vám zdvojnásobí. Dobře provedená resuscitace totiž posouvá hranici na přežití (bez trvalých následků) z 3 až 5 minut na 10 minut.

... máte podezření na poranění páteře nebo míchy:

Pozor, podobná zranění nemusí nutně obnášet bezvědomí. Zvlášť pokud si zraněný stěžuje na bolest zad, nebo dokonce brnění končetin či změněné vjemy (tepla a chladu, bolesti), nehýbejte s ním. Na místě je jen nezbytně nutná manipulace, např. mu můžete opatrně otočit hlavu, pokud potřebujete z úst dostat krev či zvratky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.