Nová síla: KDU a STAN

Senátní volby skončily fiaskem pro ČSSD a ANO. A rodí se jim konkurence v boji o Sněmovnu

MF DNES - - FRONT PAGE - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Velké ambice si nedávali, takový debakl dvojice nejsilnějších koaličních hráčů během senátních voleb přesto nečekala. ČSSD z jedenácti senátorů obhájila jen dva. ANO si věřilo aspoň na pět, získalo pouhé tři senátory. Stejný počet jako naopak podceňovaná ODS.

To vítězové jsou jasní. Lidovci s devíti novými senátory a dalšími dvěma, které podpořili. Díky tomu v Senátu poskládají druhý nejsilnější klub hned po ČSSD. A Starostové a nezávislí, kteří se šesti novými senátory mohou hned po lidovcích utvořit třetí největší klub.

Ze Senátu i do Sněmovny?

„Už teď naše kluby mívají v Senátu společná zasedání,“říká první místopředseda lidovců Marian Jurečka. „Funguje to velmi dobře,“pochvaluje si předseda Starostů Petr Gazdík. I proto se teď v obou stranách posilněných volebním úspěchem začíná nahlas mluvit o možném spojenectví také do sněmovních voleb v příštím roce.

„Jestli tady má nějaké uskupení opravdu šanci soupeřit s ČSSD a ANO, mohla by to být spolupráce mezi KDU-ČSL a STAN,“uvědomuje si Jurečka. Úspěch v senátních volbách nelze přeceňovat – k urnám přišlo ve druhém kole historicky nejméně voličů, jen 15,4 procenta. Ale ukázal se důležitý fakt, ze kterého by lidovci i Starostové mohli dál těžit. Že lidé slyší na regionální tváře. Ty přitom, jak přiznávají šéfové ČSSD a ANO, dvěma nejsilnějším uskupením ve vládě naopak chybějí.

„Znáte z TV“nezabralo

Jurečka mohl i právě proto dlouho do sobotní noci v Olomouci slavit s novým lidoveckým senátorem Lumírem Kantorem.

„Dvacet let je primářem novorozeneckého oddělení, v Olomouci v podstatě nemáte rodinu, která by ho neznala,“chválil Jurečka Kantora, který porazil favorizovaného poslance ANO Milana Brázdila. Tomu nepomohla ani podpora šéfa ANO Andreje Babiše. Stejně jako hvězdě dostihové Velké pardubické, žokeji Josefu Váňovi. Na Karlovarsku ho s dvojnásobným počtem hlasů porazil starosta Božího Daru Jan Horník.

A v nejsledovanějším souboji podlehl politický matador ČSSD a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach starostce Ratíškovic kandidující za lidovce Anně Hubáčkové.

Starostové táhnou

Že je nasazení úspěšného starosty taktika, která platí i proti známým jménům, si ostatně v jednom z mála vítězných obvodů ověřilo také hnutí ANO. Na Táborsku totiž uspěl dlouholetý starosta obce Mladá Vožice Jaroslav Větrovský. Nestraník s titulem nejlepší starosta kraje od Svazu měst a obcí ČR šel sice do voleb s podporou Babišova hnutí, ale proti ministru Janu Mládkovi, který voliče lákal i na koncert Michala Davida, se za favorita nepovažoval. Přesto zvítězil.

A v tomto souboji se projevilo také uvadající spojenectví TOP 09 a Starostů. Zatímco šéf TOP 09 Miroslav Kalousek Větrovskému vyčetl, že kandiduje za hnutí reprezentující „korporativismus a bezbřehý populismus“a podpořil Mládka, Starostové stáli za Větrovským. Starostové přitom dlouhodobě nejsou vůči ANO tak zásadově odmítaví jako TOP 09. I v tom by mohla být šance pro potenciální blok KDU-ČSL a STAN. Atraktivní by byl jak pro ČSSD, tak pro ANO.

Foto: Anna Vavríková, MAFRA

Povolební „selfie“Zdeněk Škromach fotografuje sám sebe u svého bazénku, který proslavil svým pořadem na internetu. Právě se dozvěděl, že po dvaceti letech ve vysoké politice už mu zůstala pouze funkce zastupitele v Rohatci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.