Registr přestupků je omyl, hlásí radnice

MF DNES - - FRONT PAGE - Artur Janoušek reportér MF DNES

Registr přestupků sice existuje teprve dva týdny, ale už ho plní stovky hříšníků. Centrální evidence má zajistit, aby úřady měly o pachatelích větší přehled než dosud a ty, kteří páchají přestupky opakovaně, víc trestat. Úředníci si chtějí nejdříve za půl roku vyhodnotit, jak se to povedlo. Některá města mají však už teď jasno: registr nic dobrého nepřinese.

Podle tajemníka radnice v Teplicích Marka Fujdiaka dokonce přinese víc škody než užitku. „Recidivistou je většinou člověk, který pokuty za přestupky neplatí. Sice tedy dostane vyšší sankci, ale tu nezaplatí a nám jen porostou pohledávky, které po čase odepíšeme,“říká Fujdiak.

A než město pokuty odepíše, jejich nedobytné vymáhání zaměstnává úředníky, kteří hříšníkům posílají výzvy a urgence k zaplacení.

„Stojí nás to čas a peníze,“říká Fujdiak.

Dosud to bylo tak, že pokud byl někdo přistižen při krádeži v supermarketu v jednom městě a druhý den v jiném, strážníci z druhého města se o první krádeži nedozvěděli. Zloději to věděli, objížděli města, všude se tvářili, že jde o jejich první krádež, a tím se vyhýbali riziku vyššího postihu. Teď už by se to nemělo stát. Teoreticky. Zejména bezdomovce úřady k přestupkovému řízení nikdy nedostanou, říkají starostové i strážníci.

Ředitelka rejstříku trestů Radka Paulová námitky radnic nechápe. „Právě Svaz měst a obcí o registr velmi stál,“reaguje. Upozorňuje na to, že účelem evidence nejsou jen vyšší pokuty recidivistům. Jde podle ní především o sdílení informací, díky němuž obcím naopak ubude papírování. V rejstříku je podle ní už nyní přes tisíc zápisů.

Dva týdny po spuštění je v databázi přestupků tisíc zápisů. Měla to být páka na recidivisty, místo toho městům přidělává práci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.