Ministr „prohrál křeslo“, ale premiér ho podržel

MF DNES - - VOLBY 2016 - — Adéla Paclíková

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) vsadil na svou kandidaturu v senátních volbách hodně. Dopředu ohlašoval, že pokud nevyhraje, nabídne svůj odchod z vlády. Jenže souboj s kandidátem hnutí ANO, starostou Mladé Vožice Jaroslavem Větrovským, o Táborsko ve druhém kole senátních voleb prohrál. Získal čtyřicet procent hlasů.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka však Mládka zatím podržel – řekl, že nepožaduje, aby jeho ministr vládu opouštěl. „Postoupil do druhého kola. Téma svého setrvání ve vládě otevřel on sám, pro mě to téma není,“uvedl Sobotka. „Mládka považuji za velmi zkušeného ministra,“dodal.

Mládek však patří mezi ministry, s nimiž premiér dlouhodobě nebyl spokojený, a jeho pozice ve vládě už nějakou dobu není nikterak jistá. Sobotka mu například vyčítal, že není dost aktivní. A Mládek loni situaci komentoval, že politika je „jízda na tygrovi, na kterém se zatím udržel“. Už loni se přitom spekulovalo o náhradě na postu ministra průmyslu a obchodu – státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi. V ČSSD Prouza platí za člověka Bohuslava Sobotky a zároveň by se mohl stát jednou z „nových“tváří ČSSD, které teď strana hledá.

Jestli se na „tygrovi“udrží i tentokrát, nechtěl ministr Mládek po výsledku voleb příliš komentovat. Uvedl jen, že se uvidí v tomto týdnu.

Výsledek voleb na Táborsku a vítězství Jaroslava Větrovského přičítá Mládek tomu, že jeho protivník se na plakátech objevoval s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.