Učitel či lékař ano, žokej ani hokejista ne

MF DNES - - VOLBY 2016 -

Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Přesvědčit voliče k tomu, aby je poslali do Senátu, se nepodařilo hokejovými dovednostmi Jiřímu Šlégrovi, osmi tituly z Velké pardubické Josefu Váňovi, tanečními kreacemi Vlastimilu Harapesovi ani hudebním uměním Felixi Slováčkovi.

Kandidatura někoho, kdo je slavný po celé zemi, vždycky přitáhne mnohem větší pozornost, než když se do bojů o senátorská křesla pouštějí starostové menších měst, lékaři nebo učitelé. Přesto právě jim se v letošních volbách dařilo mnohem lépe než jejich slavným kolegům.

Nejúspěšnější byli kromě obhájců senátorských křesel starostové. Těch do horní komory parlamentu proklouzlo pět.

To se projevilo třeba na úspěchu hnutí STAN, které v různých koalicích získalo dohromady tři nové senátory. Jedna nová senátorka-starostka bude zastupovat lidovce. A jeden hnutí ANO.

Jaroslavu Větrovskému, starostovi obce Mladé Vožice na Táborsku, se dokonce podařilo připsat si na své konto největší vítězství v druhém kole jinak dost neúspěšného hnutí. O více než 18 procent hlasů totiž porazil současného sociálnědemokratického ministra průmyslu Jana Mládka.

„Každý ho v tom obvodu zná, má tam spoustu přátel,“vyjmenovával člen vedení z volebního týmu hnutí důvody, proč Větrovskému věřili.

Nahrává jim nízká účast

Po starostech se jako nejúspěšnější profese ukázali v senátních volbách lékaři. Ve druhém kole uspěli celkem čtyři.

Třeba v Olomouci ve druhém kole zvítězil primátor novorozeneckého oddělení Lumír Kantor proti lékaři Milanu Brázdilovi. Dalším třem lékařům se navíc z druhého kola postoupit nepodařilo.

„Když k volbám přijde patnáct procent lidí, jsou mezi nimi ti politicky více uvědomělí, co místo hudebníků nebo hokejistů přece jen budou volit spíše starosty nebo doktory,“komentuje výsledky Daniel Prokop, analytik agentury Median.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.