Zisk z 1. kola by stačil na výhru, ale voliči nepřišli

MF DNES - - VOLBY 2016 - — Vojtěch Srnka

Na Mostecku letos stačilo k získání senátorského křesla na dalších šest let jen 4 833 hlasů. Méně bylo na vítězství ve druhém kole senátních voleb potřeba pouze jednou – na Sokolovsku v roce 2012 ještě o 96 méně.

Jenže zatímco před čtyřmi lety sokolovskou nízkou účast „napravilo“několik obvodů, kde dorazilo skoro třicet procent voličů, letos aspoň pětinu odevzdaných hlasů zaznamenaly pouze dva obvody. A výsledek? Nejnižší volební účast u druhého kola senátních voleb v historii.

Nízká účast ve druhém kole vedla především k tomu, že polovina z 54 kandidátů ztratila ve srovnání se ziskem z kola prvního až několik tisíc hlasů.

Nejvíce se to projevilo na Liberecku. Michal Canov, který zde kandidoval za zdejší Starosty pro Liberecký kraj, mezi koly přišel o 2 119 hlasů. Jeho protivník Marek Vávra kandidující za ANO ztratil ještě o 136 hlasů víc. Volební účast se tu totiž mezi prvním a druhým kolem propadla ze 37,4 procenta na 18 procent a volilo tu o téměř 21 tisíc lidí méně než v prvním kole.

Nejvíc ztrácely ANO a ČSSD

Nejvíc ve druhém kole ztratil Jiří Dušek, kandidující za ANO v obvodu Brno-město. I přes ztrátu 2 851 hlasů porazil lidovce Stanislava Juránka. Ten po prvním dějství ztrácel okolo 2 tisíc hlasů. Pokud by si svůj výsledek udržel, byl by senátorem. Jenže i on skoro 1 300 hlasů ztratil.

Jak mělo hnutí ANO výrazné zastoupení ve výčtu těch, kdo prošli minulý týden prvním kolem, tak teď jeho lidé ovládli seznam kandidátů, kteří své voliče ztráceli. Ze zmiňovaných 27 je jich z ANO třetina. Dalších šest z ČSSD.

„Je to dáno tím, že spousta hlasů v prvním kole byla svázaná s krajskými volbami,“říká Daniel Prokop, sociolog z agentury Median, a dodává, že mnozí voliči, co ANO a ČSSD přišli dát svůj hlas v prvním kole, přišli spíše kvůli krajským volbám a v druhém se jim už nechtělo.

To, že při druhém kole zůstali někteří voliči doma, dokonce ANO připravilo o dvě senátorská křesla. Kdyby Pavel Staněk v Brně a Milan Brázdil v Olomouci získali ve druhém kole tolik hlasů jako v prvním, s přehledem by se do Senátu dostali. Jenže Staněk přišel o tisícovku hlasů a Brázdil dokonce téměř o dva a půl tisíce.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.