Škromachův pád

MF DNES - - VOLBY 2016 -

senátorů vzrostl, po volbách činí ,toje zhruba o tři čtvrtě roku více než v minulém období. Bylo zvoleno

o jednu více než v roce 2014. V horní komoře bude zasedat nejvíce v historii. KDU-ČSL

Milada Prokopová redaktorka MF DNES

ádné plakáty ani billboardy. Nic, co by hned na první pohled nasvědčovalo, že nejznámějšímu obyvateli tří a půl tisícové obce Rohatec na Hodonínsku Zdeňku Škromachovi šlo v posledních dnech o senátorské křeslo. A ani tom, že dostal „výprask“od „obyčejné“starostky z nedalekých Ratíškovic.

„Touhle ulicí pořád rovně a tam už uvidíte auta televize,“nasměrovává nás paní, které se ptáme, kde Zdeněk Škromach bydlí.

Branka u domku obehnaného živým plotem je otevřená. Procházíme do zadní části, kde slyšíme hlasy, až k terase se stolkem a křesílky. Sedí tu několik novinářů, Zdeněk Škromach s notebookem a tři ženy. Na stole leží talíř s chlebíčky a džbány s vodou s citronem a ostružinami.

„Dobrý den, vítejte v našem malém volebním štábu a posaďte se,“vítá nás Škromach po domácku ve vestě a svetru. Na to, že právě utrpěl největší porážku v životě, vypadá docela klidně. Alespoň navenek.

Rozhlížíme se kolem – upravená zahrada, živý plot a kulatý bazének, zakrytý folií. Tak to je ten pověstný bazének, v němž Škromach natáčí svá „poselství“. „Ano, možná je v něm voda ještě teplá. Můžu vám pustit i vířivku,“žertuje drobná tmavovláska, Miroslava Škromachová.

Zahrada voní trávou. „Dopoledne jsem konečně posekal a trávu odvezl do sběrného dvora. Celé týdny jsem na ni kvůli volbám nesáhl,“vysvětluje Škromach. Neustále odbíhá s mobilem nebo na rozhovory s novináři a ochotně pózuje před fotografy ČSSD a kameramany. „V životě jsou výhry a prohry. Beru to jako možnost začít znovu,“prohlašuje s úsměvem.

Dnes už jen formální místopředseda Senátu během rozhovorů za celé odpoledne ani jednou nepřipustí, že by něco udělal vysloveně špatně. Mluví o ústupcích a kompromisech, které teď jako řadový člen už dělat nemusí. Svůj neúspěch považuje za odraz toho, co se teď děje v sociální demokracii.

„Vlastně je to konec něčeho a začátek něčeho dalšího, třeba lepšího. Pro mě to znamená, že se teď bude víc věnovat rodině a vnoučatům. On ale stejně nevydrží nic nedělat,“podotýká jeho paní Miroslava a ani ona nevypadá smutně.

Její muž právě dokončil rozhovor pro rozhlas. Ptám se na lánskou schůzku a čekám, že se naštve stejně ANO jako v televizi, když se ho na to zeptal Václav Moravec. „Bylo to vytržené z kontextu, všechno se odehrálo trochu jinak. Samozřejmě, že ČSSD nepřispívají skupinové souboje, které se uvnitř vedou. Nastupuje ale mladá, agresívní generace a uvidíme, jak si povede. Je otázka, jestli bude tak úspěšná jako kdysi my. Dovedli jsme ČSSD do ‚Strakovky‘ hlavním vchodem,“míní.

Teorie politického kopce

ANO říká. A pak nahlas zauvažuje. „Musím se také podívat po svém zápočťáku. Odešel jsem do politiky jako uvolněný šéf odborů Sigmy. Mezitím se podnik transformoval, a, co vím, měly by být mým zaměstnavatelem Moravské naftové doly pana Komárka. To je vtipné,“směje se.

Dostáváme se i k prezidentské kandidatuře. „Je to věc, která může být i reálná, ale není to to jediné. Navíc Miloš Zeman je při síle a bude chtít znovu kandidovat, takže je to otázka dalších pěti let a mezitím, se může odehrát spoustu věcí,“dodává.

Pokračovat chce Škromach ve svých „hovorech“u bazénku na sociálních sítích. „Mám pět tisíc přátel na Facebooku. Víc už mít nemůžu,“chlubí se a na žádost fotografky natáčí první selfíčko po prahraných volbách. KSČM

Končící místopředseda Senátu nepřipouští, že by ve volbách udělal chybu. Teprve zváží, co dál

Foto: Igor Zehl, ČTK

Nevyšlo to Zdeněk Škromach i jeho paní Miroslava přijali prohru se zdánlivým klidem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.