Odcházejí matadoři, hejtmani i ministři

MF DNES - - VOLBY 2016 - — Veronika Horáková

Pavel Švec reportér MF DNES

Deset ku sedmnácti. Tak dopadly volby do třetiny horní komory parlamentu z pohledu dosavadních senátorů. Pouze deset jich své posty obhájilo.

Vrcholná politika se zároveň loučí s několika skutečnými matadory. Křeslo definitivně opouští dva místopředsedové ze čtyř. Krom Zdeňka Škromacha (ČSSD) i Přemysl Sobotka z ODS. Veterán z Liberce, který v Senátu seděl od jeho vzniku před 20 lety a před necelými čtyřmi lety se zapojil do boje o post prezidenta, letos již nekandidoval.

Přesto se z politické scény úplně nevytratí. V souběžných krajských volbách totiž poskočil z desátého místa kandidátky na třetí a stal se zastupitelem Libereckého kraje.

Obdobně je na tom i méně známý Pavel Eybert (ODS), který šestiletý mandát senátora obhájil rovněž třikrát,

„Dvacet let na špici a teď jste zastupitelem v Rohatci. To je docela velký pád,“rýpnu si. „Člověk si v životě stanoví nějaké cíle, které bych přirovnal ke kopci. Když na něj vyleze, objeví se další ještě vyšší kopec, aby se k němu dostal, musí slézt do údolí. A v té situaci jsem teď já. Dává mi to prostor a zvážím, jak budu pokračovat,“ ale letos do bojů již nezasáhl. I on se však stal krajským zastupitelem, pro změnu v jižních Čechách.

Letošní senátorská klání pak ukončila angažmá v horní komoře také dvěma bývalým hejtmanům. Zatímco ten z Moravskoslezského kraje a zároveň exministr zemědělství Jaroslav Palas (dříve ČSSD, nyní SPO) se voleb ani nezúčastnil, Stanislav Juránek (KDU-ČSL) z jižní Moravy bojoval do poslední chvíle. Nic naplat, končí. Chybělo mu jen 480 hlasů.

Palác na Malé Straně opouští i bývalý dlouholetý poslanec a skaut Petr Bratský (ODS). Ani on již letos nekandidoval. Stejně jako jeho stranický souputník a první nevidomý senátor Milan Pešák.

Končí i nejmladší senátorka

Do boje o druhý mandát se nepustil ani novojičínský senátor Zdeněk Besta, který si v minulosti nakrátko zkusil i poslaneckou práci. Zvolen tehdy nebyl, do Sněmovny usedl jako náhradník za kolegu, který Josef Táborský (ČSSD) Ivana Cabrnochová (SZ) Josef Regec (dříve ČSSD, nyní

Strana soukromníků) Martin Tesařík (ČSSD) Petr Gawlas (ČSSD)

● Pavel Eybert (ODS) Milan Pešák (ODS) Petr Bratský (ODS) Přemysl Sobotka (ODS) Jaroslav Palas (ČSSD) Zdeněk Besta (ČSSD) Antonín Maštalíř (ČSSD) Miloš Malý (ČSSD)

Před volbami by ji ani na Hodonínsku, kde kandidovala, mnoho lidí na ulici nepoznalo. Starostkou čtyřtisícových Ratíškovic se Anna Hubáčková (na snímku), které se nyní podařilo „vyšplouchnout“ze Senátu sociálně demokratického matadora Zdeňka Škromacha, stala teprve před dvěma lety.

Roky předtím pracovala ve veřejné správě, nejprve jako vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu Hodonín a později šéfovala také Odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Ač je u lidovců, jejím velkým tématem je životní prostředí. „Jako senátorka se chci zaměřit na boj se suchem,“slibovala v kampani Hubáčková, která získala inženýrský titul na Vysokém učení technickém v Brně a v devadesátých letech vystudovala bakalářský obor místní správa na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Mnozí voliči z Hodonínska jí dali hlas jen proto, že si přáli po letech změnu. „Škromach už byl ve vrcholné politice dost dlouho. Nic moc pro nás neudělal, proto jdu volit paní Hubáčkovou, ačkoliv ji moc neznám,“vysvětlovala například Hana Zaviačičová, jedna z těch, kdo Hubáčkovou volili.

Jestli se jí podaří naplnit v Senátu představy voličů lépe než Škromachovi, se teprve uvidí. Jednu změnu však už slíbila. „Selfíčka ani hovory z bazénku dělat nebudu,“prohlásila, když v sobotu dorazila do volebního štábu lidovců v Brně. odešel do čela antimonopolního úřadu. Sice ve volbách roku 2010 o další angažmá usiloval, ale opět marně. Alespoň tedy uspěl ve volbách do horní komory parlamentu.

Pět dosavadních senátorů prohrálo již v prvním kole. Někteří úplně propadli. Až pátý skončil bývalý olympionik v silniční cyklistice, vítěz dvou etap Závodu míru Josef Regec. Před šesti lety se do Valdštejnského paláce dostal za ČSSD. V trikotu Strany soukromníků mu to už nevyšlo.

O další šanci v prvním kole přišla také Ivana Cabrnochová (SZ), někdejší místostarostka Prahy 10, se 109 tisíci obyvateli pátého nejlidnatějšího „města“v Česku. Ve funkci senátorky se příliš neohřála. Jaromíra Štětinu, jenž se mezitím stal europoslancem, nahradila v doplňovacích volbách teprve předloni. Senát tak přišel nejen o svou historicky nejmladší zástupkyni (při zvolení jí bylo 40 let, 1 měsíc a 2 dny), ale zároveň o první formální členku Strany zelených, která se kdy do Senátu dostala.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.