Mírný podzim Zbytek října bude teplejší, listopad přinese zimu

MF DNES - - Z DOMOVA - Artur Janoušek reportér MF DNES

Strážníci v Dubí u Teplic přistihli minulý čtvrtek muže, jak vynáší k popelnicím nábytek a další odpad, místo aby ho odvezl do sběrného dvora.

A tak s ním naložili podle nových pravidel, která platí od 1. října. Strážník se vysílačkou spojil s centrálou, která dotyčného prolustrovala. Zjistila, že muž dosud nemá záznam v evidenci.

Městský policista na služebně ho zapsal do registru a strážník na ulici uložil pokutu 500 korun za přestupek proti veřejnému pořádku. Muž ji na místě zaplatil. Pokud v následujících dvanácti měsících spáchá přestupek pod stejným paragrafem, kde je kromě veřejného pořádku třeba i rušení nočního klidu, už by nemohl dostat a zaplatit pokutu na ulici. Musel by ke správnímu řízení, kde jako recidivista automaticky dostane vyšší trest. Když se do roka dopustí přestupku jiného druhu, bude to jeho první záznam.

Registr přestupků má zabránit recidivě. Dosud například drobní zloději mohli sázet na to, že jim pokaždé bude hrozit jen malý trest, zvlášť když budou krást pokaždé v jiném městě. Teď už ne. Díky centrální evidenci je možné ty, kdo se přestupků dopouštějí opakovaně, trestat víc.

První týdny fungování registru však radnicím přinesly rozčarování. Práce jim přibylo, o účinnosti pochybují.

Podle tajemníka teplické radnice Marka Fujdiaka recidivisté pokuty tak jako tak často neplatí. A další potíž je i v tom, že opakované přestupky se budou rovnou řešit ve správním řízení. „Zatímco na ulici jsme tu stovku pokuty mohli získat, ve správním řízení, kde je sankce vyšší, dotyčný nezaplatí nic,“říká tajemník.

Na zlodějíčky dobré

Podobný názor mají i představitelé dalších obcí a měst. „Registr může mít dopad na zloděje, kteří objíždějí města a kradou v obchodních centrech. Na ty by registr mohl fungovat a oni by se mohli bát vyšší sankce,“míní velitel strážníků v Dubí Tomáš Pykal. „Pak jsou ale bezdomovci,

Centrální registr přestupků má zjednodušit trestání recidivistů. Ti však pokuty často nezaplatí. „Ve správním řízení, kde je sankce vyšší, dotyčný nezaplatí nic.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.