Církev: Restituce budou brzy kompletní

MF DNES - - Z DOMOVA -

které nedohledáme, aby šli k přestupkovému řízení. Je pravda, že zatímco na ulici by tu stovku zaplatit mohli, v přestupkovém řízení z nich nedostaneme nic,“dodává.

Ředitelka rejstříku trestů Radka Paulová zdůrazňuje, že do evidence má přístup policie, státní zastupitelství, soudy, ministerstvo spravedlnosti, ČNB, probační a mediační služba, správa sociálního zabezpečení. Ti všichni se dosud obraceli na obce s dotazy na přestupky třeba při trestním nebo soudním řízení, nebo když zjišťovali spolehlivost žadatele o zbrojní průkaz.

„Tato administrativa teď obcím odpadne,“řekla Paulová.

Do centrální evidence se zapisují jen některé přestupky – krádeže, poškozování cizí věci, rušení nočního klidu, výtržnosti, domácí násilí, přestupky proti veřejnému pořádku či občanskému soužití.

Katolická církev by mohla v řádu měsíců získat zpět téměř sto procent nemovitého majetku, řekl včera v Otázkách Václava Moravce generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Stanislav Přibyl.

Doposud církev dostala zpět 70 procent. To, co zbývá, se týká zejména problémů například s geometrickými plány, aby se pozemky spravedlivě rozměřily, uvedl Přibyl. Lesy jsou navráceny již z devadesáti procent.

„Myslím si, že nějaká desetina procenta tam vždy zůstane, protože ty poslední věci jsou malé pozemky s nějakými komplikacemi, takže už to nemá velký vliv na celek,“řekl Přibyl.

Církve dostanou na základě restitucí od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se nevydávají, mají v dalších 30 letech získat 59 miliard navyšovaných o inflaci. Zároveň se jim po 17 let bude snižovat až na nulu příspěvek na podporu jejich činnosti, letos příspěvek vychází na necelých 1,5 miliardy korun. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.