Islámský stát ztratil své klíčové město Dábik

MF DNES - - ZE SVĚTA -

„Země udělala za rok a půl víc reforem než za pětadvacet předchozích let,“doplňuje Mikloš, jehož slova potvrzují i ukrajinští a západní analytici.

Peníze z rozpočtu odčerpává nejen ztráta Krymu a části průmyslového Donbasu, ale i nutnost stále vést válku proti separatistům podporovaným Ruskem. Výdaje na obranu tvoří dnes pět procent hrubého domácího produktu Ukrajiny, což je pětinásobně více, než kolik dává na armádu Česko. „Za dva roky jsme vybudovali skutečnou armádu s vojáky, kteří mají vysoké odhodlání i morálku,“říká hrdě gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Žebrivskyj.

Zemi pomáhá i asociační dohoda s Evropskou unií, díky níž stoupá sice nikoli závratně, ale přesto citelně vývoz z Ukrajiny do EU. Spolupráce se zeměmi evropské osmadvacítky včetně Česka může například zachránit i vyspělý ukrajinský letecký průmysl, který dosud stál na kontaktech s Ruskem.

Ukrajině může pomoci i rozbíhající Syrští povstalci (na snímku) podporovaní Tureckem dobyli včera symbolickou baštu Islámského státu (IS) – Dábik. Právě tam se totiž podle islamistů, kteří se odvolávali na proroka Mohameda a pojmenovali po tomto místě svůj propagandistický časopis, měla odehrát apokalyptická bitva muslimů s nevěřícími. Teď už nic takového nehrozí, poslední islamisté z města u syrsko-tureckých hranic utekli a utrpěla i jejich propaganda. Tu se podle britské stanice BBC snažil IS zachránit tím, že jak se syrští povstalci blížili k Dábiku, začal význam tohoto místa snižovat. Prý se spletli, ona apokalyptická bitva se má odehrát někde jinde. Bitva o Dábik, který IS obsadil v roce 2014, se chystala týdny. Povstalci se k místu přibližovali od vesnice k vesnici, ze kterých vyháněli islamisty. Ze vzduchu i na zemi je přitom podporovalo Turecko. Dábik sice není strategicky důležitým místem, ale jeho se reforma soudnictví a vytvoření mocného Národního protikorupčního úřadu (NABU), což jsou kroky, které mají snížit dosud obludné úplatkářství v zemi. „Šest tisíc soudců podalo raději demisi, než by odkrylo své příjmy a majetky,“říká šéf NABU Artem Sytnyk. Jeho úřad, který má rozsáhlé policejní i vyšetřovací pravomoci, už od jara poslal desítky lidí za mříže a zabavil stamilionové úplatky.

Pracovití Ukrajinci jsou nadějí

Obrovský pád životní úrovně a ekonomický tlak vytvářejí ale podhoubí pro nespokojenost. Té se snaží využít populisté v čele s bývalou premiérkou Julií Tymošenkovou, jež slibuje mohutné demonstrace a svržení současné reformní vlády.

„Největší nadějí Ukrajiny jsou obrovsky odolní a vzdělaní lidé, kteří jsou zvyklí tvrdě pracovat,“soudí Ivan Mikloš. „Znám jen málo států na světě, které jsou tak hluboko pod svými možnostmi, jako je stále Ukrajina. Pokud se reformuje, má šanci být bohatou zemí,“dodává. osvobození může mít dopad na morálku v IS. Udržet město se snažilo méně než 2 000 islamistických bojovníků. Velitel jedné z povstaleckých skupin agentuře AP řekl, že odpor IS byl v Dábiku „minimální“. Podle jiných zdrojů se teď bojovníci IS přesunuli na jih k městu Al-Báb. O komplikované situaci v Sýrii o víkendu jednali americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Schválit jakýkoli dokument se údajně nepodařilo. Moskva oznámila, že podmínkou úspěchu americko-ruské dohody o příměří v Sýrii je oddělení radikální organizace Fronta dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, a dalších teroristických skupin od umírněné opozice. Britský ministr zahraničí Boris Johnson po jednáních s Kerrym řekl, že Británie a USA zvažují širší sankce proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi a Rusku za jejich operace v syrském Aleppu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.