Tvrdý pád dolů

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata zvláštní zpravodaj MF DNES na Ukrajině

Tělo bývalého polského prezidenta Lecha Kaczynského bude jedním z prvních, která chtějí polští vyšetřovatelé exhumovat v rámci prošetření tragické letecké katastrofy u ruského Smolensku v dubnu roku 2010. Polskému serveru Onet to řekl Kaczynského bratr Jaroslaw, vůdce vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS).

Záměr exhumovat všechny oběti leteckého neštěstí, při kterém zahynul Lech Kaczynski se svou chotí, šéf centrální banky, armádní velitelé, ohlásili vyšetřovatelé v červnu.

Opětovné zkoumání dosud nezpopelněných ostatků se má uskutečnit v rámci vyšetřování, zda pád vládního letadla nebyl atentátem na hlavu státu. „S rozhodnutím o exhumacích souhlasím. Bude to jedna z prvních, ne-li úplně první exhumace,“řekl Jaroslaw Kaczynski. Polští prokurátoři už informovali pozůstalé o tom, že exhumace obětí je nezbytná pro rekonstrukci katastrofy.

Dosavadní vyšetřování uvádí, že šlo o havárii. Nyní vládnoucí PiS tvrdí, že zkázu a smrt mohl způsobit výbuch na palubě. (ČTK)

Ukrajina je dnes pro Čecha příjemná země. Kurz hřivny je vůči české koruně přibližně jedna ku jedné, ceny jsou stejné nebo nižší. I proto se v přitažlivém centru Kyjeva plném secesních domů, kaváren a dobrých restaurací může turista cítit velmi příjemně.

V ukrajinské realitě je to však mnohem horší. Na luxusních autech, která se po kyjevských ulicích prohánějí v obrovských množstvích, nebo na počtu obchodů světových značek v Kyjevě to poznat není. Pokud je ale někdo odkázán na průměrné ukrajinské důchody a platy, žije se mu hodně těžce.

Penze jsou kolem dvou tisíc, mzdy zpravidla kolem pěti tisíc hřiven. Když mají v některém podniku, jako například v Ukrtransgazu, průměrný plat zaměstnanců třináct tisíc hřiven, tak se tím chlubí. Situace je o to horší, že na tržní úroveň se rychle dorovnávají ceny plynu, elektřiny, vytápění či nájmů. „Lidé dnes ve státních bytech v Kyjevě platí za energie tisíc hřiven měsíčně, což nemusí vypadat jako mnoho, ale ještě před dvěma roky platili zlomek,“vysvětluje jeden západní diplomat, který si nepřál být jmenován.

Deregulace dosud státem mohutně dotovaných cen energií, ale také ozdravení bank, které si vynutilo zavření několika set peněžních ústavů, šly ruku v ruce s pádem kurzu hřivny. „Hřivna spadla z kurzu 8 hřiven za dolar na úroveň až někde okolo 24 hřiven za dolar,“říká bývalý slovenský ministr financí a reformátor Ivan Mikloš, který je dnes jedním z hlavních poradců ukrajinské vlády. „Tomuto poklesu kurzu se

Změny, které Česko provedlo už před pětadvaceti lety, dělá Ukrajina až dnes. Lidé musí žít za polovinu toho, co před třemi lety.

● Za první dva roky od Majdanu a ruské okupace Krymu se ukrajinská ekonomika propadla o 17 %. V prvním roce asi o 11 %, loni pak o šest. Letos se očekává poprvé ekonomický růst, okolo 1,5 %.

● Kurz hřivny spadl z 8 hřiven za dolar na dnešních 24 hřiven, ale už rok je stabilní. Platy se pohybují kolem 5 000 hřiven měsíčně, penze jsou méně než poloviční.

přizpůsobily i ceny, takže pokles životní úrovně je hodně citelný. Přesto je třeba tyto reformy dotáhnout do konce, jinak se Ukrajina nehne kupředu,“dodává Mikloš.

Dobrou zprávou však je, že po dvou letech propadu, kdy hospodářství pokleslo celkem o 17 procent, se letos obnovil růst. „Je otázka, jak se to měří, ale faktem je, že nejhorší část krize má země asi opravdu za sebou,“říká západní diplomat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.