Nový král bude nejdříve za rok

MF DNES - - ZE SVĚTA - Hedvika Millerová spolupracovnice MF DNES v USA

„Milujeme tě, Trumpe,“skandují příznivci kontroverzního miliardáře během jeho projevu v severokarolínském Charlotte. Prezidentský kandidát přijel na volební setkání po vyčerpávajícím týdnu plném obvinění ze sexuálních eskapád, která v amerických sdělovacích prostředcích nebrala konce.

Těsně před projevem v Charlotte za magnáta bojoval u jeho příznivců a ještě nerozhodnutých voličů bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani. Přidal se i Trumpův úspěšný syn Eric, jehož manželka Lara je právě ze Severní Karolíny. Giuliani si vzápětí vysloužil u listu Washington Post kritiku za to, že se stal Trumpovým útočným psem.

Napjatá atmosféra

Ve Sjezdovém centru čekaly na republikánského kandidáta tisíce lidí už tři hodiny před projevem. Atmosféra se dala přirovnat jedině k té, jaká panuje na americkém fotbalu.

Před vstupem do centra se shromáždili příznivci Hillary Clintonové s transparenty „Trump je postrach Ameriky, demagog a rasista, sexuální násilník“. Hned na druhé straně na ně nenávistně pokřikovaly skupinky Trumpových voličů a kupodivu i mnoho žen s transparenty „Ženy pro Trumpa“anebo s nápisem „Clintonová patří do vězení“.

Na ulicích hlídkovali policisté, aby zabránili možným střetům. Těsně před sedmou hodinou to už v centru vřelo jako v kotli, z tisíců Trumpových příznivců by se dali Afroameričané spočítat na prstech jedné ruky. Věk zúčastněných byl různý, a to od batolat, která si s sebou přivedly matky, voličky Trumpa, až po starší důchodce.

V projevu se Trump ohradil vůči obviněním reportérky časopisu People, která tvrdí, že ji osahával během rozhovoru v roce 2005. „Nemám ponětí, kdo jsou ty ženy, a když se podíváte na tu hroznou ženskou, která proti mně svědčila včera v televizi, není to ani možné. Věřte mi, tu bych si určitě nevybral, je to lhářka.“Došlo samozřejmě také na zkorumpovanost rodiny Clintonových, která má podle Trumpa pod kontrolou většinu amerických médií. A kritika dopadla i na politiku prezidenta Baracka Obamy.

Lidé se bojí

Na přetřes se dostaly i otázky emigrantů a ekonomiky. Donald Trump má v okolí Charlotte investice v milionech dolarů, jedná se o realitní kanceláře nebo golfová hřiště v milionářských satelitech města. Ale na shromáždění nebyli jen milionáři, většina z nich raději sledovala projev u televizí.

Mnoho rodin se bojí Trumpa veřejně podpořit, aby se nedostaly pod palbu příznivců Clintonové. „Jsem tady a jsem ráda, že jsem přišla, ale mnohým lidem a svým přátelům to říct nemůžu, myslím, že by mě za to nenáviděli, nebo se mi přinejmenším posmívali,“vysvětluje mi Denys Gorskiová, čtyřicetiletá učitelka hudby v soukromé škole. Trumpa chce volit, protože má pocit, že je opravdový, že si na nic nehraje, že není zkorumpovaný a zmanipulovaný. Dodává, že Američané potřebují změnu, obzvláště poté, co jim Obama před svým zvolením sliboval mnohé, ale nic z toho neudělal.

Podobně se vyjádřili i manželé Jenny a Bruce Corcoranovi, oba pracující jako úředníci ve státních službách. „Budete se ještě divit, dopadne to tady jako v případě brexitu, teprve v den voleb se ukáže pravda, to už bude každý rozhodovat sám za sebe,“vysvětluje Jenny s velkými nadějemi, že Trump bude skutečně prezidentem.

Lidé v sále skandovali hesla „Milujeme tě, Trumpe“či „Postav tu zeď“(na hranici s Mexikem – pozn. red.). Celé to doprovázela hlasitá hudba kapely Rolling Stones a Franka Sinatry.

K avizované tiskové konferenci s Donaldem Trumpem nakonec nedošlo, ale kolegové ze CNN nebo i z místních lokálních médií si oddechli. Když akce skončila, bylo skoro deset večer a chtěli jít domů. Letošní americké volby jsou sice rájem novinářů, ale unavení už nejsou jenom prezidentští kandidáti, i když bojovat budou a musí ještě další tři týdny.

Většina amerických médií se veřejně přiklonila k Hillary Clintonové, Donalda Trumpa opustila i řada vlivných republikánů. Političtí experti považují vítězství bývalé první dámy za jisté. Televizní stanice CBS News momentálně uvádí, že Clintonová celonárodně vede před Trumpem o 14 procent.

Jen tři metry od Donalda Trumpa: reportáž z předvolebního mítinku v Severní Karolíně.

Thajský korunní princ Mahá Vatčirálongkón se po zesnulém králi Pchúmipchonu Adundétovi ujme trůnu nejdříve za rok. Do korunovace nového krále bude dočasně vládnout jako regent Prem Tinsulanonda, který stál v čele královské rady. (ČTK)

Foto: AP

Volby se už blíží Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump promlouvá ke svým příznivcům v Severní Karolíně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.