Skiareály letos investují opatrně

MF DNES - - EKONOMIKA - Aleš Černý redaktor MF DNES

Za baťovskou cenu 9,99 dolaru měsíčně mohou Američané každý den sledovat seriály a filmy v on-line videotéce Netflix nebo poslouchat hudbu ze streamingové služby Spotify. Poměrně čerstvá aplikace Hooch za stejně vysoký měsíční poplatek (v přepočtu 245 korun) nabízí ještě jedno možné každodenní povyražení – skleničku alkoholického nápoje.

Je třeba hned vypíchnout jeden rozdíl. Ačkoli je co do platby Hooch (anglický slangový výraz pro alkohol) s oběma zmíněnými průkopníky totožný, v objemu poskytované služby se přece jen liší. Zatímco hudbu či video můžete v rámci měsíčního předplatného konzumovat v podstatě nepřetržitě, Hooch za poplatek poskytuje jenom jeden drink denně.

Kredit, který po objednávce v baru „znehodnotí“číšník či servírka, se totiž obnovuje každý den ráno. Jenže i za těchto podmínek se služba jeví jako teoreticky velmi výhodná. V Los Angeles nebo New Yorku, kde Hooch začínal, totiž deset dolarů často nestačí ani na jednorázové napití.

Služba staví na jednoduchém vzorci: Hooch dostane od lidí částku za předplatné a uživatele nažene do partnerských restaurací a barů s vidinou drinku zdarma. Ty za službu neplatí, ale jsou povinny připravit nabídku minimálně tří možností, z nichž si uživatel vybere drink zdarma. Nejčastěji jde o míchaný koktejl, ale narazit lze i na víno nebo pivo.

Jak serveru TechCrunch prozradil zakladatel a šéf firmy Hooch Lin Dai, restauracím se to vyplácí. „Naši uživatelé průměrně po vypití drinku zdarma v podniku utratí dalších 30 až 40 dolarů,“říká s tím, že v případě restaurací činí následná útrata dokonce 140 dolarů za zaplacený účet.

Omezení na jeden poukaz denně se jeví z obchodního hlediska jako logické. Jinak by služba ponoukala party uživatelů k obrážení jednoho partnerského baru za druhým s vidinou jakéhosi cestovatelského „all you can drink“po celou noc. Štamgasty, kteří by chtěli chodit každý den do stejné hospody pro uvítací skleničku zdarma, naopak služba neomezuje.

Firma založená v roce 2014 se začala do povědomí dostávat začátkem letošního roku. Fungovala tehdy jen v Los Angeles a New Yorku a partnerské podniky počítala na nižší desítky. Nyní už má na čtyři stovky partnerských barů v dalších sedmi amerických městech a v Hongkongu. Mezi nimi jsou i zavedené pojmy jako třeba newyorský Ladurée. Právě získat top klienty bývá pro technologické firmy v prostředí gastronomie a služeb jedním z nejtěžších kroků.

Navíc se potvrzuje, že obchodnímu modelu věří i lidé mimo zakladatelský tým. A to podle přílivu peněz od vnějších investorů. Celkem 1,5 milionu dolarů na další rozvoj a expanzi investovali do Hooche například televizní, filmový a hudební producent Russell Simmons nebo snowboardová legenda Shaun White. Lyžařské areály investovaly před letošní zimou podstatně méně než loni. Zatímco před loňskou sezonou vložily do modernizace či nových lanovek 1,1 miliardy korun, letos jsou to dohromady nízké stovky milionů. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.