Kolečkovu hru uvedli v Londýně

MF DNES - - KULTURA - Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Slavnostní defilé pražské premiéry se vleklo půl hodiny, proti filmu samému však pádilo rychle a zběsile. Na snímku Ostravak Ostravski, který se hlásí k volné inspiraci deníky utajovaného autora, není tajemného zhola nic – jedině smysl jeho bytí, když nebaví.

S Bakalou a s Bakaláři

Tvůrci se obávali, že s výjimkou místa dění nebudou lidé „ostravštině“rozumět. Po stránce jazyka mohou být klidní, tlumočníka jednotlivých výrazů divák nepotřebuje, napříč regiony se film vzpírá pouze pochopení, co chce vlastně říci.

Východiskem celé švandy je okamžik, kdy si jeden z horníků v Dole Václava Havla odskočí během směny za svou potřebou. Následuje výbuch, leč rek v podání Igora Chmely všechny své kolegy ze závalu vyprostí, stane se modlou médií i žen, firma jej povýší do kanceláře, ale jeho srdce stále patří havířině a jisté slečně z vlaku.

Přichází tedy další mimoňský outsider a další seriálové vypravěčství z jiných časů. Hraje se v podstatě Dařbuján a Pandrhola v odborářském balení: zlý kapitalista chce zaměstnance propouštět, leč hrdina mu vmete do očí: „Co kámoši, mají Premiéru tragikomedie dramatika a scenáristy Petra Kolečka Poker Face uvedla v londýnském King’s Head Theatre divadelní společnost Legal Aliens. Příběh cynické hráčky pokeru bude mít na britské scéně zatím šest repríz. (ČTK) dobíhá autobus, nebo čistou, ale zbytečnou animační zkratkou, líčící jeho předchozí život a příbuzenstvo. Publikum tak zjistí, že v domácí lékárničce má hrdina slivovici, přes chodbu dotěrnou sousedku a na krku občas rozjíveného synovce, jehož představitel Ondřej

Foto: Bohemia MP

Ostravaka hraje Igor Chmela.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.