Líbila se sv. Ludmila a mimozemšťané

MF DNES - - PRAHA - Jan Bohata redaktor MF DNES

Volební urny Pražany příliš nelákaly, ale i tak dokázali voliči v Praze 11 dokonat obrat a vyřadit lídra prvního kola senátních voleb, Helenu Válkovou z ANO. Skvělý finiš v cílové rovince předvedl její vyzývatel Ladislav Kos, kandidát Hnutí za Prahu 11. Ač po prvním kole na poslankyni a exministryni Válkovou ztrácel, v souboji o senátní křeslo zastupitel Prahy 11 Kos překvapil všechny včetně sebe sama a uspěl.

V dalších dvou volebních obvodech vítězové prvního kola žádnou senzaci nepřipustili. V Praze 6 zvítězil ředitel gymnázia Jiří Růžička v barvách TOP 09 a STAN nad filozofem Václavem Bělohradským, kandidujícím za zelené a ČSSD.

V desátém pražském obvodě dotáhla souboj o senátorský post do úspěšného konce Renata Chmelová kandidující za koalici KDU-ČSL a několika menších stran. Jako poražený z tohoto duelu vyšel Jiří Holubář, bojující za TOP 09 a STAN.

Přibližně o 12 procent zvítězil v Praze 11 Jiří Kos. „Myslím, že jsme udělali dobré druhé kolo. Podařila se nám i kampaň Jižní Město za koblihu nedáme. Další důvod vidím v tom, že lidé po zkušenostech z krajských voleb dali přednost koalici menších stran,“vypočítával důvody úspěchu Ladislav Kos. Podle svých slov zúročil i to, že na pražském Jižním Městě v komunální politice působí již deset let a lidé se mohli dost dobře seznámit s jeho prací aktivisty i místostarosty.

„První týdny se v Senátu budu zřejmě rozhlížet, takže si nějaké velké cíle nekladu. Ale rád bych se zabýval problematikou souvisící s financemi,“přemýšlí o nové roli.

Jeho finiš byl podle sečtených hlasů v některých okrscích volebního obvodu drtivý. Například v Dolních Měcholupech mu přibylo oproti prvnímu kolu 52 procent hlasů, v Kolovratech takřka 57 procent.

Nepřehlédnutelné svítící mimozemské bytosti nebo světlem rozhýbaný chrám na náměstí Míru patřily k nejpopulárnějším instalacím čtvrtého ročníku SIGNAL festivalu. Svědčí o tom údaje získané díky festivalové síti wi-fi.

Nejvíce se na ni lidé připojovali na Karlově náměstí. „Líbily se instalace australské umělkyně Amandy Parer Fantastic Planet a španělského tvůrce Javiera Riery Garden in Development,“uvedli včera zástupci pořadatelů. Obě zmíněná díla byla právě na Karlově náměstí. Fantastic planet, která přinesla zmíněné mimozemské bytosti, nalezla inspiraci ve filmu ze 70. let Divoká planeta. Podle statistik se na dalších příčkách v zájmu diváků umístila projekce na zdi chrámu sv. Ludmily na náměstí Míru. Nadchla také hra světel představená na Staroměstském náměstí.

SIGNAL festival letos v centru Prahy nabídl dvě desítky uměleckých instalací. Ty přilákaly diváky kromě zmíněných například také na piazzetu Národního divadla či na nádvoří Akademie věd na Národní třídě. Cesta sem vedla světelným tunelem. Festival loni přitáhl více než čtyři sta tisíc diváků. (boh) Jeho soupeřka Helena Válková dokázala tomuto trháku čelit jen v několika málo okrscích. Takřka o pětinu hlasů více než v prvním kole obdržela například ve volebním revíru zahrnujícím okolí Brechtovy ulice. „Nemyslím si, že bych udělala nějakou chybu,“uvedla po sečtení hlasů Válková. Po prvním kole měla na Kosa asi tři procenta náskok.

Růžičkových 73 procent hlasů

Suverénem letošního senátního klání v Praze se stal ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Bral takřka 73 procent hlasů. „Až mě překvapilo, jak jsem byl nervózní, než se začalo sčítat,“uvedl Růžička. Rád by se školství věnoval i během svého působení v Senátu. Poražený filozof Václav Bělohradský byl v některých okrscích volebního obvodu vcelku úspěšný, dostal přes třetinu hlasů. Například v Praze 17 takřka 35 procent. Podobný počet hlasů bral i v okrsku na Zličíně. Jenomže Jiří Růžička vedl už po prvním kole přibližně o 26 procent.

„Porážku jsem očekával,“uvedl Bělohradský.

V Praze 10 ve druhém kole nezaváhala Renata Chmelová, která lékaře Jiřího Holubáře porazila téměř o 14 procent. Pouze výjimečně v několika okrscích jejich klání skončilo těsně, nebo dokonce porážkou Chmelové. V jednom okrsku v Dubči o vítězství Chmelové rozhodly jen čtyři hlasy. A v jednom z rajonů v Malešicích získal Jiří Holubář takřka 69 procent.

„Ukázalo se, že lidé v kampani nedají na laciné triky. Ocenili letitou práci v komunální politice a neziskovém sektoru,“komentovala svůj úspěch Renata Chmelová. V Senátu zamýšlí prosazovat mimo jiné průhlednější hospodaření akciových společností městských částí.

Pro Jiřího Holubáře představovala účast ve volbách velkou školu. Po prvním kole oba kandidáty dělila tři procenta ve prospěch Chmelové, ve druhém skoro pětinásobek.

I když v Praze přišlo o něco více voličů než v jiných krajích, ani tak je Senát příliš nezajímal. Republikový volební průměr podle statistiků činil necelých 16 procent. Třiadvacet procent voličů dorazilo k urnám na „šestce“. V Praze 10 a 11 jich bylo méně. Účast byla nižší i v porovnání s prvním kolem. Předminulý víkend se hlasování v Praze 6 účastnilo přes 35 voličů, ve zbývajících obvodech třetina.

„I lidé, kteří běžně politiku akceptují, byli mnohem více vystaveni názorům, že je Senát zbytečný,“vysvětlil politolog Jan Charvát jeden z důvodů, proč není o volby do Senátu takový zájem.

zvítězil Jiří Růžička. Hlas Václavu Bělohradskému dalo 5 284 lidí neboli 27,93 procenta. Účast činila 23,23 procenta voličů. V prvním kole Růžička dostal 12 213 hlasů, tedy 42,31 procenta. Bělohradského volilo 4 828 lidí, 16,72 procenta. Volební účast byla 35,60 procenta. v Praze 10 získala vítězka Renata Chmelová. Jiří Holubář oslovil 6 114 lidí, tedy 42,54 procenta. K urnám zde přišlo 17,56 procenta voličů. V prvním kole Chmelová získala 5 459 hlasů, 22,80 procenta, Holubář 4 741 hlasů, 19,80 procenta. Účast byla 29,26 procenta.

získal Ladislav Kos. 7 607 lidí, tedy 44,10 procenta volilo Helenu Válkovou. Účast činila 18,01 procenta voličů. Po prvním kole Válková vedla s 5 423 hlasy, tedy 19,23 procenta. Kos do druhého kola šel se 4 702 hlasy neboli 16,67 procenty hlasů. Volit přišlo 29,56 procenta voličů.

Foto: Petr Topič, MAFRA

Překvapení Ač měla po prvním kole senátních voleb v Praze 11 lépe nakročeno poslankyně Helena Válková (ANO), ve druhém kole ji s náskokem porazil zastupitel Prahy 11 Ladislav Kos. Do voleb jej vyslalo Hnutí pro Prahu 11, piráti, zelení, KDU-ČSL a Patnáctka náš domov.

Foto: Yan Renelt, MAFRA

Chrám plný obrazců Projekce na fasádu kostela sv. Ludmily na Vinohradech, kterou vytvořil Němec Daniel Rossa, patřila podle pořadatelů ke třem nejnavštěvovanějším instalacím.

Renata Chmelová, Praha 10

Jiří Růžička, Praha 6

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.