Plzeň ztratila, vede Boleslav

MF DNES - - SPORT - Tomáš Macek reportér MF DNES

Peter Sagan je staronovým mistrem světa. A Eddy Merckx ho dekoruje. Jak symbolické. Nejen proto, že belgická média už na jaře psala, že Sagan má charizma této cyklistické legendy.

Také proto, že stejně jako Merckx vítězí po celou sezonu, na různých profilech a často i v závodech, kde platí „Všichni proti Saganovi“. Stačí vzpomenout na letošní Flandry.

Říkají o něm, že je Michaelem Jordanem svého sportu. Francouzský list L’Équipe jej nazval monstrem. Ale je to stále jen člověk. Slovensko nyní nemá ve světě lepšího vyslance. „Už si nás tolik nepletou se Slovinskem,“směje se Sagan.

Pouze v září na chvíli zapochyboval o výdrži vlastního těla. Už toho bylo moc, dumal nad sezonou, kterou si ještě opepřil olympijskou anabází na horském kole. Tehdy naznačil: „Uvidíme, jestli do Kataru vůbec odcestuju.“Když se však deset dní před šampionátem rozhodl startovat, nikdo se ani nedivil. Jeho závodnické srdce opět zvítězilo.

Trénoval doma v Monaku, kde bydlí. Do Dauhá přiletěl na poslední chvíli a tlak obhájce světového titulu ze sebe na tiskové konferenci rychle shazoval: „Nejsem pod tlakem. Jeden titul mistra světa už mám. Tak co mohu ztratit?“

Načež sehrál v neděli vynikající taktickou partii.

Bitva o duhový dres šampiona byla nejprve příběhem jedné jediné pravotočivé zatáčky, nacházející se v poušti 180 kilometrů od cíle. Tady na větru zaútočili Belgičané a zformovala se vedoucí 26členná skupina, která nikdy neměla být dojeta. Český lídr Zdeněk Štybar, ale i favorizovaní Němci v ní chyběli. Sagan se do ní propracoval jako poslední. Ba co víc, měl tady po ruce kompletní tým.

Jen tři místa pro mistrovský závod letos Slovensko získalo, ale v klíčový moment byli bratr Juraj Sagan a Michael Kolář se svým lídrem. „Juraj ale později doplatil na boční vítr, když se mi snažil přivézt bidony,“popisoval vítěz.

Opečováván Kolářem, nechal na Belgičanech, ať se starají o tempo, a vyčkával na svou chvíli ve spurtu. Belgické komando ho rozjelo pro Toma Boonena, ale zprava se řítil Mark Cavendish a podél bariéry se v mezeře vedle Itala Nizzola protáhl Sagan. Šampionát vrcholil bitvou gigantů, tří bývalých mistrů světa.

Bronzový Boonen pochopil v koncovce tíhu svých 36 let. Stříbrný Cavendish se vztekal. A zlatý Sagan jásal.

FK Dukla Praha FC Slovan Liberec

Foto: AP

Ten nejrychlejší Slovenský cyklista Peter Sagan vítězí na mistrovství světa v katarském Dauhá, vpravo spurtuje stříbrný Brit Cavendish.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.