Text: blanka kubíková foto: petr kozlík, mafra

MF DNES - - ONA DNES -

Na čem v módě ulítáváte?

Miluju klobouky. Už by vydaly na sbírku. Kamkoli jedu v létě, musím si přivézt slamák, zimní plsťové mám v různých barvách, taky čepice mám ráda, šátky, šály. Nedávno jsem byla v obchodě pro nový podzimní klobouk a paní prodavačka si posteskla, jaká je škoda, že se u nás ženy stále ještě bojí klobouky nosit.

Kde jste k té lásce přišla?

Nevím. Ale určitě byla podvědomou inspirací mamka. Ve velkém bílém klobouku se i vdávala. Celoživotně je nosí, doba nedoba.

Souvisí jejich nošení se sebevědomím?

Nevím, míra sebepéče se sebevědomím souvisí, tak nejspíš ano, ale že bych je nosila proto, abych přitáhla pozornost ostatních, to fakt ne.

Pod klobouk se naopak můžete trochu schovat.

Neschovávám se, ani neukazuju. Myslím, že je zdravé chtít se líbit a tušit, co člověku sluší.

Chybí českým ženám sebevědomí?

Zaplaťpámbu už je pryč doba srovnávání všech do jedné linie a do davu, čas „žen za pultem“, ale zatím nám, logicky v návaznosti na minulé období, zdravé sebevědomí chybí. Vědomí, že není hanba být krásná a cítit se dobře. Na druhou stranu občas u mladší generace vidím extrémní opak. Podle mě být sebevědomá neznamená nemít cudnost, stud a cit. Jako kdyby se některé ženy snažily držet s muži krok ve vulgárnosti a projevilo se to v oblečení. Jako by nedokázaly vybalancovat škálu mezi šedivou myší a kurtizánkou. Ale na druhou stranu mám spoustu krásných a inspirativních kolegyň ve věku, kdy já ještě netušila, která v módě bije.

Máte ráda nakupování?

Prošla jsem různými fázemi. Od mladického alternativního nezájmu o takovou „povrchní“záležitost, až po vášnivé obchodní „carské nájezdy“. Jestli tedy myslíte oblečení.

Housky ne.

Jenomže mě před dvaceti lety víc zajímaly právě ty housky. Ty mi povrchní nepřipadaly. A podle toho jsem i vypadala, měla jsem tak o deset kilo víc.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.