Byznys Daniela Křetínského

MF DNES - - EKONOMIKA -

Po dokončení všech transakcí bude Danielu Křetínskému patřit 94 procent EPH.

Energetický průmyslový holding (EPH) se dělí na dva segmenty. Pod EP Power spadají doly a elektrárny v Německu, Itálii a Velké Británii. Energetickou infrastrukturu a teplárenství spravuje EP Infrastructure, mezi jejíž nejziskovější firmy patří provozovatel slovenské přepravní soustavy plynu Eustream. Třetinu v EP Infrastructure získají Australené z Macquarie.

EPH loni meziročně vzrostly tržby na 4,57 miliardy eur (zhruba 124 miliard korun) a provozní zisk (EBITDA) se zvýšil na 1,64 miliardy eur.

Vedle EPH ovládá Křetínský dvě třetiny skupiny EP Industries, kam spadají firmy z oblasti energetického strojírenství, autoprůmyslu nebo odpadového hospodářství. EP Industries loni dosáhla na tržby ve výši 624 milionů eur (17 miliard Kč) a provozní zisk 96 milionů eur.

Křetínský má také podíl ve skupině Mall Group, kam spadá největší tuzemský e-shop a řada specializovaných internetových obchodů. Mimo skupinu funguje srovnávač Heureka.

Do majetku počítá i vydavatelství Czech News Center, vydávající deníky Blesk, E15 nebo týdeník Reflex. Křetínský je rovněž majitelem pražské fotbalové Sparty.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.