„Dávat góly, to není všechno“

MF DNES - - KULTURA - — Věra Drápelová

Jeden z nejproslulejších tenoristů současnosti, Argentinec José Cura, je u nás v poslední době častým hostem. Jako rezidenční umělec Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK totiž s tímto tělesem připravuje různé projekty.

Dnes a zítra představí na koncertech v Obecním domě sedm účastníků mistrovských kurzů, které v Praze vedl. S některými zazpívá i duety. „Jeden nebo dva mají hlasový materiál, který je předurčuje ke světové kariéře. Ovšem úspěch nestojí jen na hlase, musíte být umělecká osobnost, a to už vás nikdo nenaučí. Jako ve sportu: i když dáváte hodně gólů, nemusíte ještě být velký sportovec,“tvrdí tenorista.

Na otázku, koho on sám považuje za svého největšího učitele, odpovídá lakonicky: Život. A dodává, že stát se hvězdou bylo kdysi obtížnější. „Musel jste být skutečně dobrý. Dnes, když jste dobrý, je to sice lepší, ale pokud chytře využíváte třeba sociální sítě, proslavíte se skoro okamžitě,“poznamenává.

Vrátí se dirigovat

Třiapadesátiletý Cura se na světových scénách pohybuje od začátku devadesátých let, kromě zpěvu též diriguje, komponuje a režíruje. Proslavil se zvláště v rolích romantického italského repertoáru. „Když jsem s ním začínal, přestěhoval jsem se do Itálie. Umělec musí totiž cítit jazyk, v němž zpívá. Pakliže se řeč pouze foneticky napodobuje, je to podvod, protože řeč těla potom neodpovídá textu. A divák to pozná! Vím ale, že mne spousta kolegů bude za tento názor nenávidět,“připouští.

Kvůli jazyku také nepřijímá nabídky na úlohy ze slovanského repertoáru. Příští rok si však splní jeden sen. „Už dávno jsem si přál zpívat Brittenova Petera Grimese. A napřesrok ho poprvé ztvárním, konkrétně v Bonnu. Anglicky hovořím, i když s přízvukem,“dodává.

Do Prahy se vrátí už v prosinci, kdy s orchestrem FOK jako dirigent nastuduje díla latinskoamerických autorů. Některá dokonce zazní v české premiéře. „Jsou mezi nimi skladby tradičně melodické i současné. Všechny však budou velmi emocionální,“slibuje.

Pokud dnes chytře využíváte sociální sítě, proslavíte se skoro okamžitě. José Cura, tenorista

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.